Syntactic, lexical and content analysis of children's private speech
Çocukların kendi kendilerine konuşmalarının sözdizimsel, sözcükbilimsel ve içerik analizi
- Tez No: 531737
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, ana dili Türkçe olan 3, 4 ve 5 yaşlarındaki tek dilli çocukların kendi kendine konuşmalarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmanın ilk amacı, kendi kendine konuşmanın başka dillerde yapılan daha önceki çalışmalardan farklı özellikler sergilemesi beklenen sözcükbilimsel, biçim-sözdizimsel ve sözdizimsel özellikler gibi dilbilgisel özelliklerini incelemektir. Bu çalışma ayrıca Türkçe konuşan çocukların kendi kendine konuşmalarındaki içerik özellikleri ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu tezin bir başka amacı da, çocukların anneleriyle yalnız olduklarında yaptıkları görevi yerine getirirken ürettikleri iletişimsel konuşmayla kendi kendine konuşmayı dilbilgisel özellikleri açısından karşılaştırarak kendi kendine konuşmanın sosyal kökenini incelemektir. Bu çalışmanın verisi iki aşamada toplanmıştır, ilk olarak çocuklardan kendi kendine konuşma verisi, ikinci olarak anne-çocuk etkileşiminden elde edilen konuşma verisi toplanmıştır. İlk aşamada kendi kendine konuşma verisi 3;1 ve 5;7 yaşları arasındaki 28 çocuktan toplanmıştır. 3 yaş grubunda 8 çocuk, 4 ve 5 yaş gruplarında onar çocuk bulunmaktadır. Veri toplama sürecinde çocuklar kreşin ayrı bir odasında, parçaları hareket ettirilebilen ev eşyaları ve oyuncak bir aile figürü olan ahşap bir oyuncak evle oynarken video kaydı yapılmıştır. İkinci aşamada ise her yaş grubundan beşer çocuk anneleriyle aynı görevi yerine getirirken video kaydı yapılmıştır. Sonuçlar kendi kendine konuşmanın öz düzenleme, planlama ve problem çözme gibi işlevlerinin çocukların kullandıkları dilde özgün kullanımlarla temsil edildiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Türkçe kendi kendine konuşmanın Vygotsky'nin öne sürdüğü şekilde yükleme indirgenmediği ve sözdizimsel olarak kısaltılmadığı bulunmuştur. Türkçede kendi kendine konuşmanın içselleştirilmesi yalnızca“kısmen içselleştirilmiş sözcelerin”yaşla birlikte artmasıyla izlenebilmiştir. Kendi kendine konuşma ve anne-çocuk konuşmalarının karşılaştırılması, kendi kendine konuşmanın sosyal kökleri olduğunun kanıtlarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed at investigating private speech of 3, 4 and 5 years olds Turkish preschoolers. The first aim was to explore linguistic properties of private speech, namely its lexical, morphosyntactic and syntactic features which are expected to present features that are different from previous studies in other languages. This study also aimed to reveal content properties of Turkish children's private speech. Another purpose of this dissertation was to study the social origins of private speech by comparing linguistic and content features of private speech with social speech that children produced when they were completing the same task with their mothers. Data for the present study was collected in two stages; firstly, private speech data from children were gathered, secondly data from mother-child interactions were collected. In the first stage, private speech data was collected from 28 children aged between 3;1 and 5;7. There were 8 children in three year olds' group and 10 children in each of the 4 and 5 year olds' groups. In the data collection process, children were video recorded in a separate room in the kindergarten while they were playing with a wooden toy house which has removable household items and toy family figures. In the second stage, 5 of the same children from each group were video recorded while completing the same task with their mothers. Results revealed that self-regulation, planning and problem solving functions of private speech were represented by specific usages in children's language. It is also found out that Turkish private speech is not predicated and syntactically abbreviated in the same way as Vygotsky proposed. Internalization of Turkish private speech was only traced with the increase in the partially internalized utterances with age. Comparisons of private speech and mother-child interactions revealed similarities that demonstrate evidence for the social origins of private speech.