Dalgalanma korkusu (Fear floating)ve özel kesim dış borçlanmasının makro ekonomi üzerine etkileri: Türkiye örneği
Fear of floating and private external debt of the macro economic impacts: The case of Turkey
  1. Tez No: 531772
  2. Yazar: OSMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, dalgalanma korkusu kavramı açıklanacak ve ekonomiye etkileri incelenecektir. Dalgalanma korkusunun yaşandığı dönemlerde uygulanan para politikaları açıklanacak olup ayrıca optimal para politikası üzerinde de durulacaktır. Dalgalanmanın ortaya çıktığı dönemde döviz kuru esnekliği ele alınırken, döviz kurunun para politikasına etkileri, döviz kuruna dair sistemin çalışma şekli, sisteminin nasıl çalıştığı, hangi alternatif döviz kuru sistemlerinin mevcut olduğu hakkında bilgi verilmeye çalışılacaktır. Buna ilaveten, döviz kuru politikaları ele alınarak döviz kurundaki gelişmelerin ülke içindeki politikalara etkisi de açıklanmaya çalışılacaktır. Türkiye örneği üzerinden döviz kuru politikaları incelenecek, dış borçlanma ile dalgalanma korkusu yaşanırken enflasyon oranındaki değişimler ve kararsızlık ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of fear of floating will be explained and its effects on the economy will be examined. The monetary policies implemented in the periods of fears of floating will be explained. also the optimal monetary policy will be emphasized and also the optimal monetary policy will be emphasized. In the period when the floating occurs, the exchange rate flexibility will be discussed and the effects of the exchange rate on the monetary policy, working mode of the exchange rate system, how the system works, which alternative exchange rate systems are available will be given. In addition, exchange rate policies will be discussed and the effect of developments in foreign exchange rates on domestic policies will be studied. Exchange rate policy will be examined in the case of Turkey and also fear of floating due to external loans, changes in inflation rates and instability will be discussed.