Yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörüne verilen devlet teşviklerinin sektöre etkisi
Sector effect of government incentives given to foreing contracting and technical consultancy sector
- Tez No: 531771
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün dünyada ve Türkiye özelinde incelenmesiyle, Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün gelişmesine yönelik öneriler sunmak üzere hazırlanmış olan bu tez çalışmasına, teknik müşavirlik hizmetlerinin gerek uluslararası literatürde yer alan tanımları gerekse Türkiye'de ifade ettiği anlam ve kapsamının araştırılmasıyla başlanmış, müteahhitlik hizmetleri ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca dünyada teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün genel durumu da incelenmiş, uluslararası mevzuatın sektör üzerindeki etkileri de ayrıca irdelenmiştir. Ardından Türkiye'de inşaat sektörünün genel durumu analiz edilmiş ve inşaat sektörünün sorunları tespit edilmiştir. Daha sonra, yerel mevzuata değinilmiş son olarak sektörün güçlü ve zayıf yönleri ile önündeki fırsat ve tehditlerin listelendiği SWOT analizi yapılmıştır. Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün analiz edilmesinde eldeki verilere ilave olarak doğrudan sektör temsilcilerinden görüşler alınmak üzere anket çalışması yürütülmüştür. Sonuçta Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünü uluslararası rakipleriyle kıyaslama imkânı bulunmuş, bu sayede hem sektörün gelişimine hem de devlet yardımlarının etkinliğini arttırmaya yönelik öneriler üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation represents an extended research of technical consultancy service sector in the world and in Turkey. After examining the overall situation of international technical consultancy services market, economic outlook, dominating trends of this industry in recent years; this study provides recommendations for the development of Turkish technical consultancy services sector. Also, this study uses the data from analyses of the overall situation of construction sector in Turkey and identifies the problems of the sector in details. After reviewing the current situation in Turkey and comparing it to global scale, strengths and weaknesses of the sector as well as the opportunities and threats were analyzed in SWOT analysis, in which the local legislation is mentioned as well. In the analysis of the Turkish technical consultancy services sector, a questionnaire survey was carried out in order to receive opinions from direct sector representatives, as well. Ultimately, there occurred the opportunity for comparison of Turkish technical consultancy services sector to international competitors. Recommendations for development of the sector and effectiveness of state aid mechanism were also evaluated.