The determination of relationship between kinesiotaping and contralateral force irradiation
Kinezyolojik bantlama ve kontralateral kuvvet yayılımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 531776
  2. Yazar: HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN, DOÇ. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kuvvet yayılımı güçlü veya sağlıklı bir kasın uyarılması sonucunda kontralateral kaslarda bir aktivite oluşmasıdır. Kontralateral kuvvet yayılımı etkisi rehabilitasyonda yaralanmış tarafın kuvvet kaybını azaltma, ağrılı ekstremitede kas aktivitesini devam ettirme, inme gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde, spor ve ortopedik yaralanmalarda mobilite ve kuvvetin arttırılması gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sebeple kontralateral kuvvet yayılımı etkisini arttırmak klinik açıdan önemlidir. Kinezyolojik bantlama, derinin yapısal özelliklerine ve esnekliğine benzer bir bant ile mekanoreseptörleri uyarmak suretiyle kasların fasilitasyonunu ve inhibisyonunu sağlayan bir metottur. Bu tez çalışmasında, kinezyolojik bantlamanın kuvvet yayılımı üzerindeki olası etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunu gerçekleştirmek için 40 katılımcı kontrol ve kinezyolojik bantlama grubu olarak iki gruba ayrıldı. KB sadece KB grubuna deneyden 24 saat önce uygulandı. Bütün katılımcılar dominant kol biceps brachii kasının izometrik, konsentrik ve eksentrik kontraksiyonlarını izokinetik dinamometre cihazında gerçekleştirdi. Bu dirsek hareketleri sırasında dominant olmayan kol biceps brachii ve triceps brachii kaslarından yüzeyel elektromyografik ölçümler kaydedildi. Dirsek eklem torkları da kayıt altına alındı. Dominant ve non-dominant dirsek tarafından üretilen torklar açısından iki grup arasında fark bulunmadı (p>0.05). Tüm kontraksiyon tipleri sırasında oluşan biceps brachii kas elektriksel aktivitesi KB grubunda kontrol grubuna göre yüksekti (p0.05). Her iki grupta da kontraksiyon tipleri kontralateral triceps brachii kas aktivitesini etkilemedi (p>0.05). Sonuç olarak, hareketsiz kola KB uygulamasının kontralateral kas aktivitesini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The force irradiation is that the contraction of strong muscle generates an activation in the contralateral muscles. The effect of contralateral force irradiation is used to prevent muscle weakness in injured extremity, treatment of neurological disease such as stroke, to increase mobility and force in early rehabilitation of sport and orthopedic injuries. For this reason, it is important to promote the effect of contralateral force irradiation. Kinesiotaping is a taping technique that facilitates or inhibits the muscle activity via stimulation of mechanoreceptors with a tape which demonstrates elasticity and thickness resembling that of human skin. In the thesis, the electromyographical activity of the contralateral muscles was compared between force irradiation group and force irradiation with the kinesiotaping group. Forty healthy volunteers were equally divided into the control and KT groups. KT was applied on the non-dominant biceps brachii 24 hours before the experiment in the KT group. All participants performed unilateral isometric, concentric, and eccentric contractions of the biceps brachii with their dominant upper limbs by using an isokinetic dynamometer. During the elbow movements, muscle electrical activities of the biceps brachii and triceps brachii muscles in the non-dominant limbs were recorded by surface electromyography. Elbow joint torques in both limbs were also recorded. Maximum torques exerted by dominant and non-dominant limbs were not different between groups (p>0.05). Higher muscle electrical activity determined in the KT group than in the control group during all contraction types for biceps brachii muscle (p0.05). There were no differences contralateral triceps brachii activity in both groups (p>0.05). In conclusion, KT application on the contralateral limb increased the contralateral muscle activation.