Farklı treadmill koşu protokollerinin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Effects of different treadmill running protocols on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 531786
  2. Yazar: MURAT OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada Treadmill koşu bandı üzerinde uygulanan farklı koşu metotlarının boksörlerde fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Erzurum ilinde büyükler kategorisinde aktif olarak boks yapan yaşları 18 ile 30 arasında değişen sağlıklı, gönüllü 30 erkek sporcu çalışmaya dâhil edilmiştir. Boksörler Dünya Uluslararası Amatör Boks Birliği (AİBA)' nın uluslararası yarışmalarda belirlediği sıkletler baz alınarak randomize olarak her biri 10 kişiden oluşan 3 gruba ayrılmıştır. Sürekli koşu, aralıklı koşu ve yoğun koşu egzersiz test protokolleri sporculara 4 hafta boyunca haftada üç gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) egzersiz modeli olarak uygulanmıştır. Sporcuların fiziksel ve fizyolojik değerlerine ilişkin; yaş, boy ölçümü, vücut ağırlığı ölçümü, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ kütlesi, yağsız vücut kitlesi ve vücut kitle indeksi ölçümleri alınmıştır, Ayrıca sporcuların MaxVO2 değerlerini belirlemede shuttle run testi uygulanmıştır. Hemogram ve biyokimyasal analitlerin analizi için sporculardan venöz kan örnekleri alınmıştır. Kan alma işlemi egzersiz programı öncesi ve her hafta üçüncü günün egzersizinin hemen bitiminde olmak üzere toplamda 5 ölçümle tamamlanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiksel testler ve grup karşılaştırma testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Different Treadmill Running Protocols on Some Physical and Physiological Parameters Aim: The aim of this study was to examine the effects of different running methods applied on treadmills on physical and physiological parameters in boxers. Materials and Methods: In the study, 30 healthy volunteer male athletes aged between 18 and 30, who are actively boxing in the adult category in Erzurum province, were included in the study. Boxers are randomly divided into three groups, each consisting of 10 people, based on the divisions determined by the International Amateur Boxing Association (AIBA) in international competitions. Exercise test protocols of continuous, intermittent and intensive run were applied to the athletes as exercise models three days a week (Monday, Wednesday, Friday) for 4 weeks. In regard to the physical and physiological values of athletes; age, height measurement, body weight measurement, body fat percentage, body fat mass, lean body mass and body mass index measurement were taken. In addition, the shuttle run test was applied to determine the MaxVO2 values of athletes. For the analytes of hemogram and biochemical analytes,venous blood samples were taken. Processes of blood collection were taken before the exercise program and at the end of the workouts on the third day of the exercise program every week. In the analysis of data, descriptive statistical tests and group comparison tests were performed.