Elit düzey modern pentatlon sporcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi
Investigation of physical and physiological parameters of elite level modern pentathlon athletes
  1. Tez No: 970282
  2. Yazar: SILA ATALAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada elit düzey modern pentatlon sporcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi, benzerliklerin ve farklılıkların mevcut literatür ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya elit düzeyde modern pentatlon branşından farklı kategorilerde (U-17, U-19, Gençler) performans sergileyen 15 kadın ve 12 erkek toplam 27 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların demografik özelliklerinden yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve BKI değerleri ile araştırmanın ana kapsamını oluşturan performans parametrelerinden aerobik ve anaerobik kapasite ile temel motorik özelliklerden denge ölçümleri test protokollerine uygun bir şekilde alınarak kaydedilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiki analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler için normallik analizi yapılmış. Normallik analizleri Skewness ve kurtosis değerleri baz alınarak yapılmış olup verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve analizler için parametrik testler kullanılmıştır. Tanımlayıcı değerler için descriptive statistic kullanılırken, iki değişkenli analizler için çoklu değişkenler için one-way anova testi ve kolerasyon ilişkisi için ise correlation testli uygulanmıştır. Anova testinde gruplar arasındaki farklılıklar Tukey HSD ile değerlendirilmiştir. Bu araştırma için ise anlamlılık düzeyi p>0.05 olarak belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sporcuların aerobik performans değerleri ve anaerobik performans değerlerinden cinsiyetler açısından bazı değerlerde anlamlı farklılık tespit edilmişken bazı parametrelerde ise farklılık tespit edilmemiştir. Yapılan analiz sonucunda motorik özelliklerden olan denge ve esneklik parametrelerinde de farklılık tespit edilmiştir. Araştırmada, elit düzey modern pentatlon sporcularında anaerobik güç parametreleri ile aerobik performans göstergeleri arasında anlamlı ve çoğunlukla pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Zirve güç, ortalama güç, minimum güç ve vücut kütlesine göre normalize edilmiş güç değerleri özellikle solunum ventilasyonu, VO₂, VCO₂, koşu ergometre süresi ve maksimum hız ile yüksek veya orta düzeyde pozitif korelasyonlar göstermiştir. Buna karşın, CO₂/O₂ oranı, VO₂/kg, maksimum ve anaerobik eşik kalp atım hızı gibi bazı değişkenlerle anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bulgular, modern pentatlonda hem aerobik hem de anaerobik enerji sistemlerinin performans belirleyici unsurlar olarak güçlü bir etkileşim içinde olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, elit düzey modern pentatlon sporcularında aerobik ve anaerobik performans parametrelerinin birbiriyle yüksek düzeyde ilişkili olduğu ve branş başarısında her iki enerji sisteminin birlikte geliştirilmesinin kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine certain physical and physiological parameters of elite-level modern pentathlon athletes and to compare similarities and differences with the existing literature. A total of 27 athletes, comprising 15 women and 12 men, voluntarily participated in the study. These athletes competed at the elite level in different categories (U-17, U-19, Juniors) within the modern pentathlon discipline. Within the scope of the study, the athletes' demographic characteristics, including age, height, body weight, and BMI values, as well as the performance parameters forming the main scope of the study, namely aerobic and anaerobic capacity, and basic motor characteristics, namely balance measurements, were recorded in accordance with the test protocols. The SPSS programme was used for the statistical analysis of the data obtained from the study. Normality analysis was performed on the obtained data. Normality analyses were based on skewness and kurtosis values, and the data were found to be normally distributed, so parametric tests were used for the analyses. Descriptive statistics were used for descriptive values, while one-way ANOVA tests were used for two-variable analyses and correlation tests were used for correlation relationships. Differences between groups in the ANOVA test were evaluated using Tukey HSD. The significance level for this study was set at p>0.05. The evaluations revealed significant differences between genders in some aerobic and anaerobic performance values, while no differences were found in some parameters. The analysis also revealed differences in the motor skills parameters of balance and flexibility. The study found significant and mostly positive correlations between anaerobic power parameters and aerobic performance indicators in elite modern pentathlon athletes. Peak power, average power, minimum power, and power values normalised according to body mass showed high or moderate positive correlations, particularly with respiratory ventilation, VO₂, VCO₂, treadmill duration, and maximum speed. In contrast, no significant relationship was found with some variables such as the CO₂/O₂ ratio, VO₂/kg, maximum heart rate, and anaerobic threshold heart rate. The findings reveal that both aerobic and anaerobic energy systems interact strongly as performance-determining factors in modern pentathlon. In conclusion, it has been determined that aerobic and anaerobic performance parameters are highly correlated in elite modern pentathlon athletes and that the combined development of both energy systems is critical for success in the sport.