Bonoya dayalı olarak yapılan haciz yoluyla takipte ödeme emrine itiraz ve hukuki sonuçları
Contesting the payment order based on the attachment proceeding of satisfying the debt arising from promisorry notes and its legal consequences
- Tez No: 531805
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kambiyo senetlerinden bono, ülkemizde en çok kullanılan kıymetli evraklardan biridir. Alacağı bonoya dayanan bir alacaklının alacağına daha çabuk ve kolay yoldan ulaşabilmesi için kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takip prosedürü öngörülmüştür. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde bu takip yoluna başvurulabilmesi için gerekli olan şartlar incelenmiştir. İkinci bölümde, borçlunun yetki ve imzaya itirazı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, borca itiraz türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bills of bills, one of the most widely used documents in our country. A foreclousere tracking procedure for the bills o exchange is foreseen to allow a creditor based on the bond to be received more quickly and easly. Our study consist of three parts. İn the first chapter, the conditions necessary to apply this follow-up path are examined.İn the second section, the objection of the debtor to the authorization and signature is examined. İn the third chapter. the types o objections to debt ara examined.