Anonim şirketlerde oy hakkında imtiyaz
Voting privilege in joint stock companies
- Tez No: 531811
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bir sermaye şirketi olan anonim şirkette pay sahibi olanların en önemli katılma haklarından birisi olan oy hakkının, sermayeye katılım oranının ötesinde kapsam itibariyle daha güçlü şekilde tanınmasıyla ortaya çıkan oy hakkında imtiyazlar, ilk kez 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile ayrıca ve açıkça düzenlenmiştir (TTK m.479). Oy hakkında imtiyazın, Türk anonim şirketlerine hâkim olan eşit işlem ilkesi ve orantılılık ilkesine istisna teşkil etmesi, imtiyazın bu türünün güçlü sınırlamalarla düzenlenmesini gerektirmiştir. Oy hakkında imtiyazın tanınmasına müsaade eden kanun koyucu, bu hakkın korunması amacıyla başta imtiyazlı pay sahipleri özel kurulu olmak üzere, pay sahiplerine çeşitli dava hakları bahşetmiş; bunu yaparken imtiyazlı olmayan (adi) pay sahiplerini de ihmal etmemiştir.
Özet (Çeviri)
Voting privilege, arising with the recognition of the right to vote in a more powerful way in terms of its scope beyond the capital participation rate, as the right to vote is one of the most important participation rights of the shareholders in a joint stock company, is regulated exclusively and clearly by the Turkish Commercial Code No. 6102 for the first time. The fact that voting privilege constituted an exception to the principle of equal treatment and the principle of proportionality, which prevailed over Turkish joint stock companies, required the regulation of this type of privilege with strong limitations. The legislator who allowed voting privilege to be recognized has granted various rights of action to the shareholders, primarily to the board of privileged shareholders, in order to protect this right, and in doing so did not neglect the non-privileged (ordinary) shareholders.