Togo'da çocuk koruma politikalarının uygulanmasına ilişkin engeller: Blitta'daki 'herkes için eğitim politikası' örneği
Obstacles related to the implementation of child protection policies in Togo: Case of the 'Education for all' policy in Blitta
- Tez No: 531839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Batı Afrika'da Atlantik kıyısında gelişmekte olan Togo ülkesine odaklanmaktadır. Eğitim ihtiyaçlarının sürekli olarak artmakta olduğu çok genç bir nüfustan oluşan bu ülkede, kamu yetkililerinin eğitimde karşılaştığı sorunlar fazladır. Böylece devlet, bir dizi önlem çerçevesinde tüm çocuklara ilkokul eğitimi vermeyi amaçlayan politikaları benimsemiştir. Çocuk korumasının genel anlamının bir parçası olan bu politikanın uygulanmasına birçok aktör katılmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde, sözü geçen politikanın kırsal alanlarda karşılaştığı zorlukları vurgulamak için bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı yürütmek için Togo'nun bölgesel yapılanmasını ifade eden ''merkez bölge'' de yer alan Blita şehri seçilmiştir. Bilgileri toplamak ve analiz etmek için, nitel ve nicel araştırma teknklerininin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Bu çerçevede mevcut politika uygulamaları ve analiz sonuçlarından elde edilen verilerin yorumlanması, bu politikanın uygulanmasına katkıda bulunan tüm paydaşlara öneriler yapılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Togo, a developing country in West Africa on the Atlantic coast. As a developing country, there are so many problems that public authorities are trying to resolve in the education system. And also the country is characterized by a very young population whose educational needs are constantly growing. Thus, the country has adopted an education for all policy which, from a series of measures aims to provide primary education to all children. Several actors participate in the implementation of this policy, which is part of the general context of child protection. We are undertaking an analysis here to highlight the difficulties that this policy encounters in rural areas. That's why we chose Blitta district located in the central region to do our study. In order to collect and analyze the information, we opted for a combination of qualitative and quantitative methods. The analysis and interpretation of the information from the various methods allowed us to make recommendations to all the actors involved in the implementation of this policy in order to improve the actions.