Seçilmiş imalat sanayi sektörlerinde etken korumanın dış ticaret açığı üzerine etkileri
Effects on foreign trade deficit of effective of protection in selected manufacturing industry sectors
  1. Tez No: 531886
  2. Yazar: TURGAY TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ AZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hemen hemen bütün ülkeler yurtiçi sektörlerini muhtelif gerekçelerle koruma eğilimindedirler. Yerli sanayinin korunması için de tarife, tarife dışı araçlar ile birlikte tarife benzeri bazı dış ticaret politikası araçları kullanılmaktadır. Türkiye özellikle enerji ve sermaye mallarının önemli bir kısmını ithal yoluyla karşılamaktadır. Dolayısıyla, Türkiye ekonomisi yapısal dış ticaret açıkları vermektedir. Dış ticaret açıklarını azaltmanın yolu, dış ticaret sektörlerinde katma değeri yüksek ürünler üretmekten geçmektedir. İmalat sanayi sektöründe ise teknik bilgi yoğun kullanılmakta ve yüksek katma değerli ürünler üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı, imalat sanayi sektörünün dış açıkları azaltmadaki yeri ve rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda, imalat sanayi sektörlerinin etkin bir şekilde korunup korunmadığı ve söz konusu sektördeki etken korumanın dış açıklar üzerine etkisi araştırılmaktadır. Çalışmada 2002-2014 dönemi için seçilmiş imalat sanayi sektörlerine ait etken koruma oranı hesaplanmakta ve hesaplanan etken konuma oranının ihracatın ithalatı karşılama oranına etkisi panel veri ekonometrisi yöntemleri ile analiz edilmektedir. Analiz sonuçlarına göre Türk İmalat sanayi sektörünün etkin korunmadığı, bir başka ifadeyle imalat sanayi etken koruma oranlarının dış ticaret açığını azaltıcı bir etkisi olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Almost all countries tend to protect the domestic sectors for various reasons. In order to protect the domestic industry, tariffs, non-tariff instruments and tariff-like foreign trade policy instruments are used. Turkey meets a good part of its energy and capital goods through export. Therefore, Turkey's economy has structural foreign trade deficits. The way to reduce foreign trade deficits is to produce high value added products in foreign trade sectors. In the manufacturing industry, technical information is used intensively and high added value products are produced. The aim of this study is to reveal the place and role of the manufacturing industry sector in reducing foreign trade deficits. In this context, it is investigated whether the manufacturing industry sectors are effectively protected or not, and in particular the effect of effective rate of protection in the sector on foreign trade deficits. In the study, the effective rate protection is calculated for the selected manufacturing industry sectors of the period 2002-2014 and the effect of calculated effective rate of protection on the rate of exports meeting imports is analyzed by panel data econometric methods. According to the results of the analysis, it is seen that the Turkish manufacturing industry sector is not effectively protected, in other words, the effective rate of pretection of the manufacturing industry are not the effect of reducing foreign trade deficit.