Ahmet Deedat ve temel Hıristiyan akaidine tenkitleri
Ahmed Deedat and his critics to basic Christian doctrines
- Tez No: 531887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM SANCAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
1900'lü yılların ortalarında yoğunluğu artan misyonerlik faaliyetlerine ve düşünce bazında İslâm'a yönelik saldırılara karşı mücadele ederek, müslüman toplulukların yeniden İslâmî kimlikleriyle gurur duymasına vesile olması; Ahmet Hüseyin Deedat'ı, (1918-2005) Doğuda ve Batıda önemli bir şahsiyet haline getirmiştir. Bunun yanında, eylem ve söylemlerinin avam dışında dinî ve ilmî çevreleri etkilemesi, hakkında dünya çapında birçok kitap, tez ve makalede yazı ve görüşlerin kaleme alınması kendisine akademik bir değer kazandırmıştır. Bu tez, Deedat'ın kaleme aldığı kitaplar esas alınarak hazırlanmış; ayrıca kendisinin konferanslarında, tv programlarında, Batılı akademisyen ve hıristiyan din bilginleriyle yaptığı münazaralarda serdettiği görüşlerden ve yer yer üçüncü kaynaklardan istifade edilerek zenginleştirilmiştir. Tezde, Hıristiyan kültürünün arka planını oluşturan kredolara (inanç esasları/amentü) ve semitik dinlerde asıl olan tevhîd inancına âşinalık oluşturmak suretiyle, misyonerlik faaliyetlerine karşı bilincin geliştirilmesi amaçlanmış; çalışmada yüzlerce hıristiyan kredolarının hülasası mahiyetindeki dört meseleye ışık tutulmuş ve Yüce Allah'ın gönderdiği kitaplarda mevcut esas konulardaki özde benzerlik ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Ahmed Deedat'ın, Kur'ân ışığı altında Kitâb-ı Mukaddes'ten referansla ortaya attığı görüşler esas alınarak Kitâb-ı Mukaddes'in orijinalliği, aslî günah, çarmıh ve teslîs gibi hıristiyan akaidine dair temel meseleler üzerinden hıristiyan nazariyeleri ele alınmıştır. Bahsi geçen konuların incelendiği ikinci bölümde ele alınan dört ana mesele Hıristiyanlığın tüm doktrinlerini mündemiçtir. Giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşan çalışmanın birinci bölümü Deedat'ın hayatı ve eserlerini konu edinirken; ikinci bölümde kendisinin hıristiyan doktrinleri ile ilgili görüşleri dört ana başlık altında bir araya getirilmiştir. Sonuç kısmında ise bölümlerde ele alınan meseleler üzerinden birtakım çıkarımlar yapılarak Kelâm alanında diğer dinlerle ilgili çalışılabilecek araştırma konuları tespit edilmiştir. Bu tez Deedat'ın görüşlerini bir araya getirmekle birlikte Hıristiyanlığın temel doktrinleri hakkında genel bir fikir vermeyi ve temel inanışlarına vukufiyet kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
His struggle against missionary activities, which increased considerably in the mid-1990s and his resistance to the onslaught on Islam –which had traditionally been a source of strength to Muslim communities including a profound source of pride in their Islamic identity, and inspired renewed self-confidence- transformed Sheikh Ahmed Hussein Deedat into an important figure in both the East and West. In addition to this, the influence of his studies and commentaries in religious and scientific circles, some of which also attracted public interest, and his being subject to magazine articles, books, academic papers and dissertations, have earned him a scholarly reputation across the globe. This thesis has been composed based on the books written by Deedat; benefitted from careful study of arguments he propounded in his lectures and speeches, as well as debates he had with Western and Christian scholars, and at times has been enriched by third party sources. The study aims to develop consciousness about missionary activities and how one might effectively oppose them by establishing familiarity with creeds and the stories of their construction in Christian history and culture and to develop familiarity with the Tawheed (monotheistic faith) that is the foundation of all Semitic religions. The study has shed light on four topics that constitute the essence of Christian creeds and has revealed the obvious similarity in key issues in the books sent by God Almighty. In addition, Christian doctrines have been dealt with through the ideas put forward by Ahmed Deedat on fundamental issues of Christian theology, such as the Authenticity of the Bible, the concepts of Original Sin, Crucifixion and Trinity, with reference to the Biblical text mainly, supplemented in places by Qur'anic explanation. The four main issues addressed in the second section covers all the fundamental doctrines of Christianity. The study consists of an introduction, one chapter developing our research and one chapter devoted to findings, results, and conclusions. The first chapter focuses on Deedat's life and works. The second chapter is devoted to his views on Christian doctrines gathered under four main headings. The final chapter examines and offers further development of some conclusions preliminarily identified in topics covered in the chapters. Lastly, some research subjects that can be studied with regard to the religions in the field of Kalaam science have been proposed. This thesis aims to provide a comprehensive and representative record of Deedat's views, as well as to give a general idea about Christianity and insight into its fundamental beliefs.