Verimlilik-ücret ilişkisi (Türkiye'de kimya ve tekstil sektörlerinde bir incelme)
- Tez No: 61230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Verimlilik-ücret ilişkisinin kurulması günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin üzerinde önemle durduğu bir konudur. Verimlilik-ücret ilişkisi, ülkeler için gelir dağılımı, ücretler, maliyetler gibi temel değişkenler arasında önemli ve somut ilişkiler kurulmasına yardımcı olur. Bu ilişkinin kurulması ekonomik kalkınma, istihdamın geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi ve rekabet gücünün artması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla biri diğerinin tamamlayıcısı olan verimlilik ve ücret kavramlarına gerekli önemi vermekle bu ilişkiyi kurmak faydalı olabilecektir. Bu çalışma da, Türkiye İmalat Sanayi içinde seçilen tekstil ve kimya sektörlerinde verimlilik ücret ilişkisi karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, verimlilik ve ücret kavramları çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise verimlilik ve ücret ilişkisinin anlamı, kurulma yolları ve imalat sanayinin seçilmiş iki sektöründe bu ilişkinin durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Establishing productivity-wage linkage is an important matter for both developed and developing countries. This linkage will help to from relationship between some variables such as income distribution, wages and costs. It has also importance from the point of wiev of economic development, expanding employment and reducing unemployment. Therefore funding producvitiy-wage relation will be beneficial for economies. In this study we try analyse productivity-wage relation in two selected sectors, namely in textile and chemistry sectors. In the fijrst chapter productivity and wage concepts had been examined from several dimensions. In the second chapter we intestigated the meaning of productivity-wage relation, ways of establishing such a relationship. Later we analysed this relationship in selected sectors.