Avukatlık mesleğinde duygusal zekanın önemi ve hukuki süreç içerisinde iş stresi üzerindeki etkisi: Erzurum Barosu örneği
The importance of emotional intelligence in lawyers profession and its impact on job stress in legal process: Erzurum Bar Association sample
- Tez No: 531888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMED KÜRŞAD TİMUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı avukatlık mesleğinde duygusal zekânın öneminin araştırılması ve hukuki süreç içerinde iş stresi üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada avukatlık mesleği, duygusal zekâ ve iş stresi kavramları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, avukatlık mesleğinin tanımı, Türk hukuk sistemi içerisinde avukatlık mesleği ve avukatlık mesleğinin günümüz toplumsal yaşamındaki önemi konularına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, duygusal zekâ kavramı, duygusal zekânın önemi ve duygusal zekâ modellerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, stres, iş stresi, stresi açıklamaya yönelik teorik yaklaşımlar ve avukatlık mesleğinde iş stresi konularına değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise duygusal zekânın iş stresi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla Erzurum Barosu'na kayıtlı avukatlık meslek mensupları ile anket çalışması yapılmış ve elde edilen verilerle regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, duygusal zekâ ile iş stresi arasında pozitif yönlü ilişki bulunduğu görülmüş ve duygusal zekânın iş stresini pozitif yönde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the prejudice of emotional intelligence in the attorney profession and to determine the effect on job stress in the legal process. The concepts of lawyer profession, emotional intelligence and work stress were examined in the research. In the first part of the work, the definition of the lawyer's profession, the lawyer's profession in the Turkish legal system and the preoccupation of the lawyer's profession in today's social life are mentioned. In the second part of the study, the concept of emotional intelligence, the importance of emotional intelligence and emotional intelligence models are included. In the third part of the study, stress, work stress, theoretical approaches to explain stress, and work stress in lawyer profession are mentioned. In the fourth part of the study, in order to determine the effect of emotional intelligence on job stress, a questionnaire study was conducted with Erzurum Bar Association's lawyers and the obtained regression analysis was performed. According to the results obtained from the research, it was found that there was a positive relationship between emotional intelligence and work stress, and it was understood that emotional intelligence affected job stress positively.