Donatılı zeminlerde donatı yoğunluğu ve duvar elemanlarının duvar davranışına etkisinin irdelenmesi
A Study on the effects of reinforcemen density and wall facing panels on the behavior of reinforced earth retaining walls
- Tez No: 5319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
DONATILI ZEMİNLERDE DONATI YO?UNLU?U VE DUVAR ELEMANLARININ DUVAR DAVRANIŞINA ETKİSİNİN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kutlu KOLUK1SA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1988 ö Z Donatılı zemin son yirmi yıl içinde dünyada yaygın ola rak kullanılmış ve yurdumuzda da giderek yaygınlaşmaya baş lamıştır. Donatılı zemin istinat duvarlarında belirli donatı uzunluğu için birim yüzey alanına isabet eden donatı alanı olarak tarif edilen donatı yoğunluğu ; donatı elemanlarında meydana gelecek çekme gerilmelerini ve duvar yüzü elemanla rının yerdegişti rmel erini etkileyen faktörlerdendir. Bu ça lışma üst yüzü yüklü zeminde donatı yoğunluğunun donatı Ur daki çekme gerilmelerinin dağılımına ve duvar yüzü elamanla rı yerdegiştirme 1 erine etkisinin deneysel incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaç için donatı yoğunluğu değişen bir seri model deneyi gerçekleştirilmiştir. Model deneyi sonuç ları ile donatılı zeminîerdeki kuramsal kayma yüzeylerinin (Rankine ve Mc Kittrick) karşılaştırması yapılmış, donatı- lardaki çekme gerilmeleri dağılımı ve çalışmada donatı yo ğunluğu faktörü olarak tariflenen değerin derinlikle deği şimi incelenmiştir. I I
Özet (Çeviri)
A STUDY ON THE EFFECTS OF REINFORCEMEN DENSITY AND WALL FACING PANELS ON THE BEHAVIOR OF REINFORCED EARTH RETAINING WALLS (M.Sc. Thesis) Kutlu KOLUKISA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1988 ABSTARCT Reinforced earth structures are taking their increasing place in the last 20 years in the* world and are now being used in Turkey as well. The reinforcement density, which is defined as the specifc reinforcement length per unit wall surface area in reinforced earth retaining structures, is the main affecting factor on the tensile stresses in reinfor cement and also the deflection of wall facing panels. This experimental study is made for the purpose of determining the effects of reinforcement density on the distribution of tensile stresses and on the deflection of wall facing panels in reinforced earth under surcharge loading. For this purpo se, a series of experiments on models are realized in which the reinforcement density is changed. Afterwards, the com pa - rision of the experimental and theoretical slip surfaces are carried out and variation with depth of both the tensile stress distribution in reinforcements and the reinforcement density effect factor, which is defined in this thesis, are studied.I I I