Mesarif defterleri ışığında Topkapı Sarayı III. Ahmed (Enderun) kütüphanesi
Lightening of cost journals Ahmed III .(Enderun) library in Topkapi palace
  1. Tez No: 531900
  2. Yazar: ÖMER TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK BİLECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sanat Tarihi, Tarih, Information and Records Management, Art History, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Topkapı Sarayı III. Avlusu (Enderun Meydanı)'nun ortasında bulunan III. Ahmed kütüphanesi saraya ait ilk müstakil kütüphane olmasının yanı sıra aynı zamanda Lale Devrinin kültürel ve sosyolojik değişimlerine de ışık tutan bir anahtar olarak karşımıza çıkmaktadır. Hazırladığımız bu çalışmada Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan üç adet defterin transkripteleri yapılmış ve bu defterlerde kayıtlı bilgiler ışığında kütüphanenin inşası esnasında hangi malzemeler kullanıldığı bu malzemelerin nerelerden temin edildiği ve bunların masrafları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ışığında kütüphane mimarisi ve dönemin inşaat malzemeleri, inşaat işinde çalışan işçiler ve günümüze yansımaları ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Bu sayede ileride kütüphanede yapılacak olan onarım ve restorasyonlara yardımcı olmak amacı güdülmektedir.
Özet (Çeviri)
Library of Ahmed the third which being in the middle of the third garden of Topkapı Palace ( known Enderun square) besides it was first free library which we known it was lightening our thinking about changing of culturel and sosiological in the age of tulip in Ottoman Empire. Work of prepared of us, we transkripted three cost journals which being in Ottoman Archives and with these new knowledges we worked for founding construction materials, where did they find these materials, and how much did they cost. The lightening of this work, architecture of library, and construction materials, workers and reflections to today will be working to ensue these thesis. Thus sometime in the future, this work will be helped new repairs and restoration.