Teşrîfât Defteri (BA,MAD, nr. 1332) inceleme-çeviriyazı
  1. Tez No: 532493
  2. Yazar: ENİSE BÜŞRA YILMAZ BOZYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Teşrîfâtçı Mehmed Efendi tarafından tutulan bu teşrîfât ve yevmî mesârıf defteri transkribe edilmiş, harcama kayıtlarının ve olayların değerlendirilmesi yapılmıştır. IV. Murâd'ın saltanatı dönemidir ve H. 1046-1048/M. 1636-1637 yıllarını ihtivâ etmektedir. Defterde, Bayram Paşa'nın sadâreti, Şark seferi için yapılan hazırlıklar, hazırlıklar sırasında yapılan harcamalar, bayram günleri el öpenlerin listeleri, tâyîn ve tevcîhât sırasında hilʻat giydirilenler, elçi kabûlleri, pâdişâha getirilen hediyeler, Acem Şâhı elçisi, Yedikule'de mahbûs Erdel Bey-zâdesi ve Kırım hânının çeşitli masraf kayıtları, Emirgûne-zâde diye bilinen Yusuf Paşa'nın içecek masrafları, pâdişâha yapılan harcamalar, saray için yapılan harcamalar, Dîvân ve arzın olup olmadığı bilgisi, önemli günlerdeki hava durumu ve sâir bilgiler kısaca kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
These protocols and daily expenditures recorded by Teşrîfâtçı Mehmed Efendi was transcribed, and, payment records and events were evaluated. The register book covers the years 1046-1048/1636-1637 during the sultanate of Murad IV. In the book, Bayram Pasha's post of grand vizier, preparations for the Eastern campaign, expenditures made during the preparations, lists of hand kissers during the feast days, people rewarded by robe of honour during appointments and assignments, ambassador visits, brought gifts to sultan, ambassador of Shah of Iran, son of prince of Erdel jailed in Yedikule and the various expenditure records of the Crimean Khanate, the cost of beverages of Yusuf Pasha known as Emirgûne-zâde, the expenditures made for sultan, the expenditures for the palace, the information about whether Dîvân and the submission were present or not, the weather in important days and the miscellaneous information were briefly recorded.