Üniversite öğrencilerinde tahmini 'ileri glikasyon son ürünleri (AGE)' alım düzeylerinin belirlenmesi
Determination of consumption levels of 'advanced glycation end products (AGE)' in university students
- Tez No: 531912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı, Üniversite Öğrencileri tarafından '' İleri Glikasyon Son Ürünleri '' alım seviyelerinin belirlenmesidir. Çalışma 2018 yılı Mayıs-Temmuz ayları arasında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde okuyan , 18-28 yaş aralığında, erkek (n:36) ve kadın (n:164) 200 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilere yüz yüze görüşme yöntemi ile antropometrik özellikleri, besin tüketim sıklıkları ve beslenme alışkanlıklarına yönelik anket uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Enerji ve besin ögeleri alımları Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Programı (BEBİS) aracılığıyla analiz edilmiştir. Öğrencilerin günlük besin tüketim kayıtlarına göre aldıkları günlük AGE miktarları saptanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin AGE alım ortalaması 8900,75±302,33 kU olarak bulunmuştur. Erkek bireylerin günlük AGE alım düzeyleri 10570,92±794,57 kU ve kadın bireylerin 8534,12±318,97 kU' dir (p0,05). Aynı şekilde çalışmaya katılan öğrencilerin ikamet ettikleri yerler ve günlük AGE alımları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the intake levels of '' Advanced Glycation End Products '' by University Students. The study was conducted on 200 male (n: 36) and female (n: 164) students studying at Sabahattin Zaim University in Istanbul between May-July 2018. In the scope of the research, students who were educated at Istanbul Sabahattin Zaim University had face to face interview, anthropometric features, frequency of food consumption and questionnaire about eating habits. In addition, 3-day food consumption records of students were taken. Energy and nutrient intake were analyzed through the Nutrition Information Systems Package Program (BEBIS). Daily Advanced Glycation End-Products levels were determined based on the students' daily food consumption records. The mean AGE intake for the subjects participating in the study was 8900.75 ± 302.33 kU. Daily AGE intake levels of male subjects were 10570,92 ± 794,57 kU and female subjects were 8534,12 ± 318,97 kU (p 0,05). Likewise, there was no significant relationship between the place of residence of students participating in the study and daily AGE purchases (p> 0,05).