Ankara iline bağlı Kalecik ilçesi ve köylerinde ilkokul çocuklarının beslenme durumları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45843
  2. Yazar: BEDİHA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİNE BA?LI KALECİK İLÇESİ VE KÖYLERİNDE İLKOKUL ÇOCUKLARININ BESLENME DURUMLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bed i ha BULUT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof- Dr- Seniha HASİPEK 1995, sayfa: 126 Jüri Bu çalışma Ankara iline bağlı Kalecik ilçesi ve köylerindeki ilkokul çocuklarının beslenme alışkanlıkları, beslenme durumlarının belirlenmesi ve bazı faktörlerin beslenme durumuna etkisinin araştırılması amacı ile S8Ö öğrenci üzerinde yapılmıştır- Köyde yasayan öğrencilerin anne ve babalarının sırası ile f/.95-21'i ve %98.52'si ilkokul mezunu »ilçede yasayanlarda ise bu oranlar yine sırası ile */.75-71 ve '/60.87'dir. Köyde yasayan öğrencilerin annelerinin tamamı, ilçede ise %94.28'i ev hanımıdır.Köyde yaşayan öğrencilerin babalarının büyük çoğunluğu C/.97-54) çiftçi iken, ilçede ise ?/?36-23'ü memurdur. Her iki yerleşim yerinde de kişi basına düşen ortalama oda sayısı birbirine yakın bulunmuştur (Köy: 0621 ± 0-017; i lçede: 0629 ± 0-022). Köyde yaşayan ailelerin ?/? 62-38'inin su kaynakları (çeşme) evin dışında, ilçede ise %84-29'unun evin içinde olduğu saptanmıştı r -Her iki yerleşim yerinde de çoğunlukla mutfak evin içindedir - (Köy : y.69-52 ; ilçe: X71-43) Deneklerin ailelerinde uygulanan yemek servisi durumu, tek kaptan yemek yemenin sakınca durumunun yorumlanması, yemeğin yenildiği yerin durumu, deneklerin meyve tüketim durumu, su dışında tükettikleri içecek çeşitleri, deneklerin yemekten sonra dişlerini fırçalama durumu yerleşim yerine göre önemli (P0.05). Her iki yerleşim yerinde de, deneklerin genellikle temel öğünleri atlamadıkları ve buna karşılık öğün atlayan öğrencilerin çoğunluğunun canı istemediği için öğün atladık larını öne sürdükleri saptanmıştır -Denek lerin temel öğünler dışında tercih ettikleri yiyeceklerin sırasıyla ; meyve, ekmek-peynir, ayran-süt-yogurt, çikolata-seker olduğu, buna karşılık genel olarak sevmediği yiyeceklerin ise sırasıyla; sebze yemekleri, kurubak lagi 1 ler ve et yemekleri olduğu da bel irlenmistir- Genel olarak deneklerin boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri ortalamaları kıyaslandığında iki yerleşim "yeri arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0-05), kalsiyum, demir, Bl vi tamini,niasin,C vitamini, A vitamini tüketim düzeyleri ile yerleşim yerleri arasındaki farkın ise önemli olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Msc. Thesis A RESEARCH ON NUTRITIONAL STATUS OF PRIMARY SCHOOL IN ANKARA-KALEC i K TOWN AND ITS VILLAGES Bed i ha BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor s Prof -Dr. Seniha HAS i PEK 1995, Pages 126 Jury : Prof. Dr. Seniha HAS i PEK Prof. Dr. Nevin Aktas Assoc. Prof. Dr. Mine Yurttagül This study is applied to 280 primary school students of this research is to determine the living in Kalecik town and its villages settled in Ankara-The aim nutrition habits, nutrition status and the factors effecting the nutrition condi tions-The mothers and fathers of the students living in the villages are gradutad from primary school, in the rate of 95-21 % and 98-52 % respectively- These rates in the town is between 75.71 ?/, and 60-87 ?/? while of the mother's of the students living in the villages are housewife, this rate is 94-28 *A in the town- 97.54 'A of the fathers of the students living in the village are farmers, 36.23 *A of the students fathers living in the town are government officals- In both of the settling places, average room number per person found is to be close to each other (Vi 1 lages: 0-621±0-017 : Towns 0-62910.22). 62.38 % of the families living in the villages had their water sources outside their houses- In the town, 84-29 *A of the families had their water sources inside their houses -In both of the settling places the kitchen is generally inside the houses (villages: 69-52 */., towns 71.43). In the families of the inconvinience of having food from a single dish, the condition of the place people having food, the fruit consuming of subjects, the dringk varieties they consume other then water, the brushing teeth after the meal found significant according to the settling conditions (P0.05).In both of the settling places, it is established that the subject dont skip their main meals and if they so, they put forward that, it is because they don't want to. It is determined that the food sub jects, prefer other then main meals are, fruit, bread-cheese, ayran-mi lk-yogurt, chocolatecandy. On the other hand, the foods generally not prefered by the subjects are as fol lows, vegetable foods, drived legumes and meat groducts. Differences between towns and villages in terms of the average heights and, weights of the subjects were found significant (P0-05); The differences between calcium, iron, vitamin Bl, vitamin B2, niasin, vitamin C and vitamin A intakes in settling places are found significant (P - KEY WORDS : Nutri tion,chi ldren 's nutrition habi ts,chi ldren 's nutrition status-