Mesleki eğitim merkezi dokuzuncu sınıf öğrencilerine uygulanan drama eğitiminin iletişim becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of drama training on the communication skills of 9th grade students in vocational education centers
  1. Tez No: 531915
  2. Yazar: SIDIKA BAŞBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı mesleki eğitim merkezi dokuzuncu sınıf öğrencilerine uygulanan eğitimde drama temelli etkili iletişim eğitiminin iletişim becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma; ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenle yapılmıştır. Çalışma grubunu belirlemek için amaçlı örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Mesleki Eğitim Merkezi dokuzuncu sınıfa devam eden toplamda 52 öğrenci dahil edilmiş, çeşitli nedenlerden dolayı; devamsızlık ve nakiller gibi nedenlerden dolayı uygulama 24 deney, 24 kontrol grubu olmak üzere 48 öğrenci ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”,“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)”ve Eğitimde Drama Temelli Etkili İletişim Programı kullanılmıştır. Eğitimde Drama Yöntemi Temelli Etkili İletişim Programı uygulanmadan önce ilk olarak çalışma için gerekli izinler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınarak 2 Ekim 2017'de deney grubunun bulunduğu merkezde, 3 Ekim 2017'de ise kontrol grubunun bulunduğu merkezdeki yöneticiler ile görüşülerek çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Belirtilen tarihlerde dokuzuncu sınıf öğrencilerine; sınıf ortamında öncelikle yapılacak çalışma ile ilgili kısa bir açıklamada bulunularak ölçme araçları dağıtılmış, sorulara doğru yanıtlar vermelerinin önemi ve verdikleri yanıtların gizli kalacağı öğrencilere açıklanarak ön testlerin uygulanmasına geçilmiştir. Ön testin uygulanmasından sonra, hazırlanan eğitim programı deney grubuna 9 Ekim-25 Aralık 2017 tarihleri arasında 12 hafta süreyle, haftada iki, toplam 24 kez araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Deney grubuna eğitim programı uygulanırken kontrol grubundaki öğrencilere de günlük öğretim programları öğretmenleri tarafından yürütülmüştür. İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)“ on iki haftalık eğitim programının sonunda; son test olarak deney ve kontrol grubuna 8-9 Ocak 2017 tarihleri arasında uygulanmıştır. Son test uygulamasından üç hafta sonra, verilen eğitimin kalıcı olup olmadığını tespit etmek için deney grubunda yer alan 24 öğrenciye ”İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)" araştırmacı tarafından 5 Şubat 2017 tarihinde tekrar uygulanmıştır.Genel Bilgi Formu ve İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeğinden (İBDÖ) elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılmış uygun veri analiz programı olan SPSS 23 kullanılarak analiz edilmiştir.Ölçeğin iç tutarlık güvenirliği için Cronbach alfa katsayısı hesaplanmıştır. Öğrencilerin ve ailelerin demografik özelliklerine ilişkin dağılımları frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde kullanılacak uygun testlerin belirlenmesi için verilere normallik testi yapılmıştır. Toplanan veriler sonucunda; ön ve son testlerden elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği, kalıcılık testinin ise normal dağılım göstermediği görülmüştür. Bu nedenle deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön ve son test toplam puanlarına göre farklı olup olmadığının analizinde parametrik testlerden Tekrarlı (Paired) Örneklem t-Testi, ön ve son test toplam puanlarının kontrol ve deney gruplarına göre farklı olup olmadığının analizinde ise bağımsız örneklemler t testi uygulanmıştır. Deney grubunun son test ve kalıcılık puanları arasında farklılık durumunun analizinde parametrik olmayan istatistiksel tekniklerden Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak .05 belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, Eğitimde Drama Temelli Etkili İletişim Programının öğrencilerin iletişim becerilerinin gelişmesinde olumlu etki ettiği ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucuna yönelik olarak eğitimciler tarafından özellikle iletişim becerileri yönünden desteğe ihtiyaç duyan, her öğretim kademesindeki öğrencilere, eğitimde drama yönteminin kullanıldığı iletişim becerilerinin geliştirilmesine ilişkin eğitim programları hazırlanabilir ve uygulanabilir. Araştırma sonucuna yönelik olarak eğitimciler tarafından özellikle iletişim becerileri yönünden desteğe ihtiyaç duyan, her öğretim kademesindeki öğrencilere, eğitimde drama yönteminin kullanıldığı iletişim becerilerinin geliştirilmesine ilişkin eğitim programları hazırlanabilir ve uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to investigate the impact of the drama based effective communications education on the communication skills of 9th grade vocational education center students. This research was carried out with a pretest-final test experimental design with a control group. In order to determine the experimental group, the homologous sampling technique of purposive sampling methods was used. In this context, 52 9th grade vocational education center students took part in this research. However, due to absenteeism of certain students and some transferring to other schools, this research was concluded with 48 students, 24 from the experimental group and 24 from the control group. For this research,“General Information Form”,“Communication Skills Assessment Scale (CSAS)”, and“Drama-Based Effective Communications Program in Education”were used as data collecting tools. Before the Drama-Based Effective Communications in Education Program could be applied, the necessary permits for the work were granted by the Provincial Education Directorate. The administrators of the centers for the experimental and the control groups were briefed on the research on the 2nd and 3rd of October 2017, respectively. On the indicated dates, the 9th grade students were briefly informed about the study to be conducted and were handed out measuring questionnaire. After explaining to them the importance of correct answers and how their answers would be kept confidential, the pretests were conducted. After the pretests, the prepared curricula for the experimental group was administered by the researcher twice a week between 9th of October – 25th of December 2017 for a 12 week period, totaling a number of 24 times. When administering the education program to the experimental group, the students in the control group were going over their routine education programs with their teachers. After the 12 week period, the Communication Skills Assessment Scale (CSAS) was applied to the experimental and control groups as a final test on the 8th and 9th of January 2018. Three weeks after the final tests, in order to find out if the given training was permanent, the 24 students of the experimental group were given the Communication Skills Assessment Scale (CSAS) once again by the researcher on the 5th of February 2018. The data obtained via the General Information Form and the Communication Skills Assessment Scale (CSAS) were analyzed by using the suitable computerized data analysis program SPSS 23. The Cronbach alpha coefficient was calculated for the internal consistency reliability of the scale. The distribution of demographic characteristics of the students and their families was given as frequency and percentage values. In order to determine the appropriate tests which were used to analyze the research data, the data were tested for normality. The results proved that the data obtained from pretests and final tests show normal distribution while permanency test does not show normal distribution. Therefore, we used repeated (paired) sampling t-test of the parametric tests to find out whether students from both experimental and control groups show any difference referring to their pretest and final test total points. In the same vein, we used independent sampling t test to analyze whether there are differences between pretest and final test total points of the control and experimental groups. The Wilcoxon signed test of nonparametric statistical techniques was used to analyze the difference between the final test and permanency points of the experimental group. The significance level was determined as .05. The findings make it clear that the drama based effective communications program in education has a positive and permanent effect on the development of students' skills. Depending on the results of this research, trainers can prepare and apply educational programs based on drama methods in education in order to improve the communication skills of the students who need support in terms of communication skills at all levels of education.