Dramanın yazma becerisi üzerindeki etkisi (Temel eğitim 1. kademe 3. sınıf örneği)
The effect of drama on writing skills (Basic education, 3rd grade sample)
- Tez No: 531914
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, drama yönteminin temel eğitim birinci kademe üçüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hikâye yazma becerisine etkisini araştırmaktır. Araştırma, Ankara ili Altındağ ilçesi Peyamitepe Şehit Mehmet Kocakaya İlkokulu'nda 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören iki farklı üçüncü sınıf üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, yirmi yedi deney grubunda, yirmi sekiz de kontrol grubunda olmak üzere toplam elli beş üçüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Ön test son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı araştırmada, ön test uygulamasının ardından kura yöntemi ile deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilere bir hafta hikâye yazmayı tanıtıcı bir ders, bir hafta drama yöntemini tanıtıcı bir ders ve devamında sekiz hafta boyunca toplam sekiz ders saati drama yöntemiyle hazırlanmış etkinlikler uygulanmıştır. Drama yöntemi ile işlenen dersi takip eden derste, öğrencilerin drama aracılığı ile elde ettikleri verileri kullanarak hikâye yazmaları istenmiştir. Kontrol grubuna da deney grubuna verilen hikâye yazmayı tanıtıcı ders verilmiştir. Bunun dışında kontrol grubundaki öğrencilerle dersler, Türkçe dersi üçüncü sınıf öğretmen kılavuz kitabının öngördüğü şekilde işlenmiştir. Kontrol grubuna araştırmacı eşliğinde haftada bir ders saati olmak üzere sekiz ders saati boyunca hikâye yazdırılmıştır. Her iki grup için ortak seçilen hikâye konuları aynı sıra ile gruplara verilmiştir. Uygulama çalışmalarının ardından gruplara ön testte verilen konu tekrar verilerek son test uygulanmıştır. Hikâyeler araştırmacı tarafından hazırlanan hikâye yazma kâğıtlarına yazılmıştır. Yazılan hikâyeler, araştırmacı tarafından oluşturulan Hikâye Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı (HYBDPA)' na göre değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, korelasyon istatiksel yöntemleri kullanılmıştır. Bütün istatiksel yöntemler, SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrenciler, HYBDPA'daki içerik ve biçimsel özelliklere yönelik on iki maddenin sekizinde başarılı olmuşlardır. Araştırmadan elde edilen bulgular, dramanın temel eğitim birinci kademe üçüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hikâye yazma becerilerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of drama method on the story writing skills of students studying at the third grade of primary education. The research was carried out on two different third grade students studying in the spring semester of 2017-2018 academic year at Peyamitepe Şehit Mehmet Kocakaya Primary School in Altındağ, Ankara. The total number of students is fifty-three: twenty-seven in experimental groups, and twenty eight in the control group. Experimental design with pre-test post-test control group was used in the study and the experimental and control groups were determined randomly. The students in the experimental group were given an introductory to drama lesson for a week and drama activities were carried out during the following eight weeks. After the lesson which was taught by drama method, students were asked to write a story by using the data obtained through drama. The control group was given the same introductory lecture with the experimental group. Apart from this, the lessons in the control group with the students are processed in accordance with the third grade teacher's guidebook. The researcher helped the control group students write a story during one-course period per week for eight weeks. The stories selected for both groups were given to groups in the same order. After the implementation, the subject given as the pre-test was given again and the final test was applied. The stories were written on the story writing papers prepared by the researcher. Written stories were evaluated according to Story Writing Ability Grade Score Switch (HYBDPA) prepared by the researcher. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, t test and correlation statistical methods were used. All statistical methods were analyzed with SPSS 21.0 program. According to the results of the study, there was a significant difference between the experimental group in which the drama method was applied and the control group in which the traditional method was applied, in favor of the experimental group. The students in the experimental group were successful in eight of the twelve items on the content and formal characteristics of HYBDPA. Findings from the study show that drama has a positive effect on the story writing skills of the students who are in the third year of primary education.