Muş merkez ilçesinde ikamet eden 65 yaş ve üstü bireylerde sarkopeni görülme sıklığı ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia frequency in 65 years and over individuals in Muş province and its impacts on their quality of life
- Tez No: 531930
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA FULDEN SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sarkopeni, kas kütlesinde, performansında ve gücünde azalmanın birlikte olduğu bir geriatrik sendromdur. Sarkopeni pek çok hastalığa neden olmakta, yaşam kalitesini düşürmekte, bağımlılığı, ölümlülüğü ve hastane yatışlarını artırmaktadır. Araştırmanın amacı Muş'un Merkez İlçesi'nde yaşayan 65 yaş ve üzeri kişilerde sarkopeni sıklığını ve yaşam kalitesine olan etkilerini değerlendirmektir. Araştırma kesitsel tiptedir. Evren Muş İli'nin Merkez İlçesi'nde yaşayan 65 yaş ve üzeri 10737 bireydir. Toplumda yaşayan yaşlılarda sarkopeni sıklığı %15 alınarak, %3 hata payı ile %95 güven düzeyinde ulaşılması gereken en az örnek büyüklüğü 371 olarak hesaplanmış ve 186 kişi ile köylerde 185 kişi ile şehir merkezinde görüşülerek örneklem sayısına ulaşılmıştır. Değişkenlerimiz bağımsız değişkenler olup sarkopeni varlığı (EWGSOP tanı şemasına göre belirlenmiştir), sosyo-demografik özellikler (Yaş, Cinsiyet, Ekonomik durum, Medeni durum, Öğrenim durumu, Kiminle yaşadığı, İkamet yeri ve İkamet süresi), sağlık değişkenleri (Kronik hastalık varlığı Çoklu ilaç kullanımı Beden kütle indeksi), Depresyon durumu Malnütrisyon durumu Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri performansı Yaşam Kalitesi'dir. Veriler, evlerde, yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmış, Ki-kare ve Mann-Whitney U Analizi ile çözümlenmiştir. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 72.3±6.8 yıl (65-100), %46.1'i kadındır. Vücut kitle indeksine göre katılımcıların 124'ü (%33.4) obez, 130'u (%35.0) fazla kiloludur. Sarkopeni sıklığı kadınlarda %17.5 erkeklerde %16 oranındadır. Köyde ikamet eden yaşlılarda sarkopeni görülme oranı %11.8 iken şehir merkezinde ikamet edenlerde %21.6'dır ve bu fark anlamlı bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by the progressive decline of skeletal muscle, mass quality and strength. Sarcopenia causes many illnesses, decreases quality of life and increases dependency, mortality and hospitalization. The goal of this study is to evaluate the prevalence of sarcopenia among elderly people, aged 65 years and older, in the central district of Muş province and to examine its effects on quality of life. This research is a cross-sectional study. The target is 10737 elderly individuals aged 65 years and older and living in the central district of Muş province. The prevalence of sarcopenia among elderly people is considered as 15%, and the minimum sample size required for 95% confidence interval with a margin of error of 3% is calculated to be 371. The adequate sample size for the survey is accomplished interviewing with 186 and 185 people residing in villages and in the city center, respectively. Variables of such cross-sectional study are independent variables which are principally (a) presence of sarcopenia (determined according to EWGSOP-suggested algorithm), (b) socio-demographic characteristics (age, gender, economic status, marital status, education status, place of residence and period of residence), (c) health variables (presence of chronic diseases, multiple drug use and body mass index), (d) depression status, (e) malnutrition status, (f) instrumental activities of daily living performance and (g) quality of life. The data were collected through conducting face-to-face interviews at individuals' home, and the collected data were analyzed with Chi-square and Mann-Whitney U-test. The average age of participants is 72.3 ± 6.8 years (65-100) and 46.1% of them are females. According to body mass index, 124 (33.4%) of participants are obese and 130 (35.0%) are overweight. The prevalence of sarcopenia is 17.5% among females and 16% in males. The prevalence of sarcopenia is 11.8% among elderly people residing in villages, whereas it is 21.6% among elderly individuals living in urban center. This difference is in fact found to be meaningful (p ≤0.05). A significant difference does exist between the presence of sarcopenia and physical function which is one of the sub-parameters of S_f-36 quality of life scale, physical role weakness and emotional role weakness (p=