Rusların Kafkasya'daki yayılma politikası ve Ahıska Türkleri
Russian expansion policy in Caucasia and the Ahiska Turks
- Tez No: 531931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, Rusya'nın tarihsel süreçte temel dış politika parametreleri çerçevesinde şekillendirdiği, jeo-stratejik ve siyasi hedefler ortaya koyulacaktır. Rusya'nın temel politikaları ışığında, Kafkasya bölgesindeki çatışmaların tarafları ve boyutunun, uluslararası nitelikte yeni olguların ortaya çıkmasında önemli bir yeri vardır. Bu ortamda beliren siyasi ilişkiler ve Türk-Sovyet ilişkisi bağlamında, Ahıska Türklerinin tarihi ele alınacaktır. Sahip olduğu enerji ve yer altı kaynakları bakımından güç mücadelesine sahne olan Kafkasya'nın, odak noktası haline gelmesinde etkili olan faktörler bulunmaktadır. Bölgenin barındırdığı farklı etnik unsurların yanı sıra, kuzey ve güney olarak iki farklı alana ayrılması, toprak bütünlüğü ve egemenlik hakları konularında da önemli hususları ön plana çıkarmaktadır. Bunun bir nedeni, Kuzey Kafkasya'nın belirli bir bölümünün Rus sınırları dahilinde olmasıdır. Güney Kafkasya da ise Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan'ın ortak güvenlik problemlerinin varlığı ve bölgenin dinamik yapısından kaynaklanan temel siyasi sorunlar dikkat çekmektedir. Ahıska, kuzeyde ve doğuda Gürcistan; güneyde Ermenistan; güneybatıda Türkiye; batıda Gürcistan'ı kapsayan jeopolitik bölgede bulunmaktadır ve toplam yüzölçümü 6260 km2'dir. 11. yüzyılda Selçuklu fetihleriyle ve 12. yüzyılda Kapçak Türklerinin de bu buralara yerleşmesiyle birlikte, Mesket Türklerinin bulunduğu bölgeler tamamen Türkleştirilmiştir. 13. yüzyılda Kapçakların bağımsızlıklarını ilan etmesinin ardından, bulundukları bölgeler Gürcistan tarafından tanınmıştır. 16. yüzyılın sonlarına doğru ise, Osmanlı devletine katılarak, merkezi Ahıska olan Çadır Eyaleti olarak düzenlenmiştir. Mesket Türkleri olarak bilinen Ahıska Türklerinin bu nitelendirilmesi, coğrafi unsulara dayanmaktadır. 1940 yılında, Sovyetler Birliği savaş sürecine girmiş ve buna göre eli silah tutan herkes cephelere gönderilmiştir. Bu sırada Ahıska Türklerinin büyük bir çoğunluğu da, Orta Asya'ya sürgün edilmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ve kültürlerini koruyan Ahıska Türkleri, sosyal problemlerle karşılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, geo-strategic and political objectives formed in terms of basic foreign policy parameters of Russia in the historical process will be asserted. By the Russian basic policies, the sides and the importance of the conflicts in the territory of Caucasia has an important role on causing new events among the international nature. In this respect of political relations and Turk-Soviet relations, the history of Meskhetian Turks will be discussed. There are some effective factors for Caucasia to become a focus with regard to energy and undergrounds sources. Beyond the ethnical elementsin in the territory, diving into two parts as north and south brings out the important points in independency rights and territorial in tegrity. One of this reason is that a part of the North Caucasia's being in the Russian border. The existance of mutual security problems for Azerbaijan, Georgia and Armenia in the territory of South Caucasia and the political problem sarising from the territory's dynamic presence stand out. Meskethia is located in a geopolitical area which covers Georgia in the north and east; Armenia in the south; Turkey in southwest; Georgia in the west and has 6260 km2 square measure totally. With the Seljukian Conquests in the 11th century and the settlements of Kapcak Turks in the 12th century, the territories where Meskethian Turks located were turkified. After Kapcak Turk's decleration of indepence in the 13th century, their terrirory were accepted by Georgia. Through the late 16th century, they got organized as a shelter province which belongs to the origion of Meskethia with their annexing to Ottoman Empire. Know as“Mesket Turks”, Meskethian Turks were qualified with those geographical patterns. In 1940, the Soviet Union were in a war time and all the people who can fire gun were distributed to the fronts. In the meantime, most of the Meskethian Turks were exiled to Central Asia. Meskethian Turks who live in many different parts of e world and dream in their culture encounter various economical and social problems.