Türkiye'nin ithalatı ve marjinal ithalat eğilimi
Import of Turkey and marginal propensity to import
  1. Tez No: 531977
  2. Yazar: ALİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, 1980-2016 yılları arası dönemde Marjinal İthalat Eğilimi analiz edilmiştir. Bu çalışmanın esas amacı Türkiye'nin marjinal ithalat eğilimini hesaplamak ve bu değerin zaman içinde nasıl değiştiğini gözlemlemektir. Söz konusu değişken Türkiye ekonomisi açısından son derece önem arz etmektedir. Çünkü Türkiye ekonomisi dışa açık bir ekonomi olmasının yanında cari işlemler hesabı açığına dayalı çok önemli krizler yaşamıştır. Ayrıca cari açık sorunu hala gündemdedir. Bu nedenle marjinal ithalat eğilimi ve yıllar içinde bu değişkenin izlediği yolu görmek Türkiye ekonomisi için önem arz etmektedir. Marjinal ithalat eğilimi artan gelirin ne kadarlık kısmının ithalata ayrıldığını göstermektedir. Çalışmada ilk dikkat çeken olgu, Türkiye'nin marjinal ithalat eğilim değeri 1980-2016 yılları arasında 0,28'dir. 0≤ x ≤ 1 olması gereken değer 26 yıl aralıkta iken, 10 yılda ise aralık dışına çıkmıştır. Marjinal ithalat eğilim değeri 7 yıl negatif olmuştur. Negatif olan 6 yılda ithalat azalırken GSYH artmış, 1 yılda(1998) ise GSYH azalmış ve ithalat ise artmıştır. 2001-2002-2009 kriz yıllarında aralığın dışına çıkarak 1'den büyük değer almıştır. Bu yıllarda ithalat artışı GSYH artışından daha hızlı olmuştur ya da ithalat azalışı GSYH azalışından daha fazla olmuştur. Aynı zamanda bu dönemler cari açık verilen yıllar olmuştur. Marjinal ithalat eğilim değeri Orta Gelir Tuzağı kavramı ile de yakından ilişkilidir. Orta gelir tuzağı ekonomilerin Dünya Bankası'nın belirlemiş olduğu gelir gruplarında uzun süre kalması sonucu gündeme gelir. Yüksek marjinal ithalat eğilim değeri ülkelerin ekonomileri için olumsuz bir durumdur. Çünkü artan gelirin büyük bir kısmını ithalat için kullanan ülkelerin kişi başına düşen milli gelirlerinde yaşanan artış sınırlı olacağından orta gelir tuzağına yakalanma riski de artış gösterecektir. Türkiye için hesaplanan, yüksek marjinal ithalat eğilim değeri yakın zamanda orta gelir tuzağına yakalanma endişesinin ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : İthalat, Marjinal İthalat Eğilimi, Orta Gelir Tuzağı
Özet (Çeviri)
In this thesis, Marginal Propensity to Import between 1980-2016 has been analysed. The main purpose is to count Turkey's marginal propensity to import and to observe how this value has changed during the time. For Turkey, foregoing variable value is critically important. Because not only Turkey has had out-swing economy but also it has experiences important cries which estate on current account defecit. Moreover, the current account defecit issue is still on the agenda. Consequently, to see the marginal propensity to import and path which this variable value has followed have major role for Turkey's economy. The marginal propensity to import shows us what percentage has been distinguished to import. In this work first striking fact that is Turkey's marginal propensity to import value between 1980-2016 was 0,28. It means Turkey's increasing GDP's of 28% is spending for import . The value that has to be 0 ≤ x ≤ 1, had been in gap for 26 years, but for 10 years the value has exceeded the gap. The marginal propensity to import is negatif for seven years. Having negatif value six years import decreased but GDP increased. And the other 1 year(1998) GDP decreased but import increased. In 2001-2002-2009 depsession years, import increased value over 1. In this years increasing of import is faster than GDP's increasing or decreasing of import has shoed more imporovement than GDP's decreasing. All the same time, current account defecit has occured in this period. Marginal propensity to import is geared Middle income trap. Middle income trap has come out of having of long run of economies which were defined by World Bank. High marginal propensity to import is complication for other countries economies. Since Countries which have used major part of increasing return for import, have had limited rises so the risk of catching our middle income trap will show on increase.uished to import, increasing per capita income would be limited so risk of trapping middle income will be high. Calculated marginal propensity to import for Turkey is has presented the doubt about catching ou middle income trap recently. Key word : Import, Marginal Propensity to Import, and Middle Income Trap