Avrupa toplulukları ile Gümrük Birliği oluşturulmasının Türkiyede'ki gelir dağılımına etkileri
The Effects of the Customs Union with the European Communities on the distribution of income in Turkey
- Tez No: 94653
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YILMAZ GÖKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Avrupa Topluluğu ile Gümrük Birliği oluşturulmasının sonucu olarak Türkiye'deki gelir dağılımında oluşabilecek olası değişiklikleri teorik bir çerçeve içerisinde analiz etmektir. Bu bakımdan bu çalışmanın özünü ampirik bulgular değil teorik öngörüler oluşturmaktadır. Ancak, olası etkilerin net olarak ölçülebildiği bazı alanlarda teorik öngörülerin doğrulanması açısından ampirik bulgulardan yararlanma yoluna gidilmiştir. GB'ler gelir dağılımını fiyat değişmeleri, ticaret hadlerindeki değişmeler, sermaye hareketlerindeki değişmeler, gümrük varidatındaki değişmeler ve dış ticaretteki değişmeler yoluyla etkileyebilir. GB sonucu fiyatlarda meydana gelecek azalma gelir farklarını küçülterek ortalama tasarruf eğilimini düşürebilecektir. Bu durum da ülkedeki gelir dağılımını değiştirebilecektir. Türkiye'nin AT ile oluşturduğu GB'nin fiyat hareketlerine etkisi pek hissedilememiştir. Çünkü kısa dönemde ithalatın ihracattan fazla artması sonucu ihracat ithalat dengesi bozulduğu için Türk parası değer kaybettiğinden döviz kuru artışı fiyatlardaki ucuzlamamn hissedilememesine neden olmuştur. Ayrıca, gümrük vergilerindeki düşüş nedeniyle doğan fark ithalatçı ve toptancıda kaldığı için bu kesimin gelir dağılımından aldığı pay artabilir. Böylece bu gruplar GB'den olumlu yönde etkilenirler. Ticaret hadlerinde GB'nin uyardığı değişmeler fiyatları değiştererek refah düzeyinde değişmelere yol açabilir. GB Türkiye'nin dış ticaret dengesi üzerinde etkide bulunmuştur. Bu etkiler öncelikle ithalat ve ihracat üzerinde görüldüğü için ithalat ve ihracat boyutuyla değerlendirilebilir. İthal ikamesi mal üreten üreticiler ve teşvikler yardımıyla ihracat yapanlar teşviklerin kalkmasıyla zor durumda kalabilecekler gelir 287dağılımından aldıkları pay azalabilecektir. GB sonucu gelir dağılımı yabancı sermaye hareketlerindeki değişmelerden de etkilenebilir. Yabancı sermayenin gelebileceği sektörlerde yatırımları artması istihdam artışını da getirir. Bu şekilde gelir dağılımından işçilerin aldığı pay artabilir. Orta ve uzun vadede, geniş bir piyasaya açılmanın ekonomide yaratacağı canlanma yüksek ölçekli üretim yapılması ihtiyacı yabancı sermayeli ortaklıkların kurulmasını, teknoloji transferlerinin yurt dışından yapılmasını teşvik edebilir. Yabancı sermayenin geldiği sektörler sektörel gelir dağılımından olumlu yönde etkilenebilirler. Fonksiyonel gelir dağılımından ücretli kesimin aldığı pay GB'nin ölçek ekonomileri gerektirebilmesi veya yabancı yatırımlar nedeniyle istihdam olanaklarının artması durumunda olumlu, rekabet edemeyerek piyasadan çekilen firmaların olması durumunda ise burada çalışanların olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur. Önceden yüsek gümrüklerle korunan sektörlerin müteşebbisleri de mar- up'larından vazgeçmek zorunda kalmaları kısa dönemde fonksiyonel gelir dağılımından aldıkları payı düşürebilecek, orta ve uzun vadede ölçek ekonomilerinden faydalanabilirlere tekrar olumlu yönde değişebilecektir. Türkiye AT ile GB oluşturması sonucu, toplam ithalatın ticaret sapmasına uğrayan kısmı için artık gümrük alamayacaktır. Kaldırılan gümrüklerden elde edilen gelirlerin bir kısmı üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine sosyal yardım şeklinde verilmekte idiyse, devletin gelir dağılımına yaptığı bu müdahele artık gerçekleşemeyecektir. Marjinal tüketim eğilimi düşük olan üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine doğru devlet aracılığı ile bir gelir akımı olmayacağından ortalama tasarruf eğilimi de yükselebilecektir. 288
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze in a theoretical framework the probable effects of the Customs Union between Turkey and the European Union on the distribution of income. Hence, this study is basically based on theoretical envisions. In cases, however, where probable effects are readily measurable, empirical results are also given. Basically five possible effects of the Customs Union on income distribution are considered here: changes in domestic prices, terms of trade, capital flows, the customs tariff revenues and foreign trade. Customs Union had an impact on the balance of foreign trade of Turkey. These impacts are firstly seen on export and import. Imports from European Union would increase after the Customs Union. This situation would effect the income distribution. Income distribution can be affected by foreign investment movements after the Customs Union. A reduction in the prices of domestic goods and services will give rise to an increase in foreign investments which will reduce the rate of unemployment and hence favorably effect the size distribution of income. Foreign investment would increase the investment in Turkey. 289The share of wages in functional income distribution will increase, if employment level increases. Otherwise this share is going to decrease.The sectors and regions with more foreign investment will increase their share of income distribution. A decrease in prices due to Customs Union will reduce the saving average rate. In this situation income distribution in Turkey might change. Practically the effect of Customs Union on price changes is not clear. The changes in the terms of trade can cause the changes in welfare levels by changing prices. Some goods can be imported from the European Union instead of third world countries. The State may get some extra financial resources after the Customs Union. The State can allocate these resources for social assistance after Customs Union. This can affect the income distribution possibility. 290 tiCYÜKSEIOÖÛMTÖHKURULl) DOKUWAW1ASYON MERKEZİ