Presidential elections and authorities in the context of 1924, 1960 and 1982 constitutions
Tükiye'de 1924, 1960 ve 1982 Anayasalarında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yetkileri
  1. Tez No: 532002
  2. Yazar: SİNEM ERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya siyasetinde başkanlık, belli bir tarihsel oluşumun bir ürünü olarak ortaya çıkar. Anayasal düzenlemelerde Başkan, devletin başı ve Yürütmenin doğal liderir. Cumhurbaşkanının siyasi önemi, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri, bireysel ve kurumsal demokrasinin anlaşılması ve Parlamentonun yapısı ile paralel olarak seçim yöntemlerine dayanmaktadır. Bu bağlamda, cumhurbaşkanlığının önemi, rejimin içindeki konumu ile doğrudan ilgilidir. Devletlerin yönetiminde sembolik ama güçlü bir cumhurbaşkanının olmasının yanında, güçlü bir hükümetin varlığı çoğu zaman hükümet krizlerine yol açmaktadır. Bu çalışmada, anayasanın tarihsel süreçleri inceledikten sonra Cumhurbaşkanına verilen yetki ve görevler incelenecektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm de parlamenter sistemin teorik ve tarihsel gelişimi ve Cumhurbaşkanının parlamenter monarşiler ve cumhuriyetlerde nasıl seçildiğini, hangi yetkilere sahip olduğunu ve kendisine atfedilen anayasal görevleri incelenecektir. İkinci bölüm de başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasında ki farklara değinilerek, başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerin başkanlarının seçim süreçleri ve yetkileri araştırılacaktır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de 1924, 1960 ve 1982 Anayasalarında hükümet krizlerine atıfta bulunarak Cumhurbaşkanlarının seçim süreçleri ve görevleri dönemin koşullarını ön planda tutarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In world politics, the presidency emerges as a product of a certain historical formation. In constitutional regulations, the President is the head of the state and the natural leader of the Executive. The political importance of the President, the duties and authorities of the President, the understanding of individual and institutional democracy, and the parliament's structure are all based on election methods. In this context, the importance of the presidency is directly related to its position within the regime. In addition to the presence of a symbolic but powerful president in the administration of states, the presence of a powerful government often leads to government crises. In this study, the powers and duties given to the President will be examined after reviewing the historical process of the Constitution. The study consists of three main parts. The first part will examine the theoretical and historical development of the parliamentary system and how the president is elected in parliamentary monarchies and republics, what authorities the president has, and the president's constitutional duties. In the second chapter, the differences between the presidential system and the parliamentary system are mentioned, the electoral processes and authorities of the presidents of the countries governed by the presidential system will be investigated. In the third part, the President's election processes and duties will be examined taking into consideration the circumstances of the period by referring to the government crises in 1924, 1960 and 1982 constitutions in Turkey.