Personel ve ücret döngüsünde meydana gelebilecek yanlışlıklar ve ortaya çıkarılması
Detection of errors and fraud in the payroll and personnel cycle
  1. Tez No: 532001
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL GÜLYAPRAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU TARHAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İşletmeler günümüzde faaliyetlerine devam ederken pek çok riskle de mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Karşı karşıya kalınan riskleri ortaya çıkaran yanlışlıklar gerek işletme çalışanları gerekse işletme dışı diğer kişiler tarafından yapılabilmektedir. Bu yanlışlıklar işletmelerin çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmasıyla ve maddi /manevi zararlara uğramasıyla sonuçlanmaktadır. Personel ve ücret döngüsünde ortaya çıkan yanlışlıklar, çalışanların bilgisizliği, dikkatsizliği veya özensizliğinden kaynaklanabileceği gibi, işletme çalışanları tarafından yapılan hileli işlemler nedeniyle de meydana gelebilmektedir. İşletmenin iç kontrol sistemindeki bir açıklık ya da iç kontrol sisteminin yetersizliği nedeniyle önlenemeyen ve ortaya çıkarılamayan bu hata ve hileler işletmelere önemli zararlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays,while businesses are continuing their activities, they have to struggle with many risks. The mistakes that are exposed to the risks faced can be made by people work in company or other people. These inaccuracies result in businesses facing various sanctions and suffering material/ moral damages. The mistakes that occur in personnel and wage cycle can be caused by the ignorance, carelessness or lack of knowledge of the employees, as well as due to fraudulent transactions made by the employees of the business. These mistakes and tricks which can not be prevented or unstoppable due to an openness in the internal control system of the company or the inadequacy of the internal control system, cause significant damage to the business.