Otolog yağ greftlerinin sağ kalımında astaksantinin etkisi
The effect of the astaxanthin on survival of autologous fat grafts
- Tez No: 532003
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi pratiğinde yağ greftleri kontur bozukluklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ greftlerinin her zaman yeterli hacimde elde edilememesi ve rezorbsiyon nedeniyle öngörülebilir standart sonuçlarının olmaması olumsuz yönleri olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmada antioksidan ve antienflamatuvar olan astaksantinin, yağ grefti sağ kalımı üzerine olumlu etkilerininin olabileceği düşünüldü. 35 adet erkek Sprague Dawley sıçan rastgele 3 gruba ayrıldı. Sham grubu (n:7), sadece yağ grefti uygulaması (n:14, Grup C), astaksantin ve yağ grefti uygulaması (n:14, Grup ASX). Gruplarda inguinal yağların alınması sonrası hayvanların sırt bölgesine yağ greftleri yerleştirildi. ASX grubuna 7 gün boyunca 20mg/kg oral astaksantin ve zeytinyağı çözeltisi, kontrol grubuna sadece zeytinyağı verildi. Her grupta 7 sıçan 7 gün, geriye kalan 7 sıçan ise 90 gün takip edildi. Uygulanan greftlerin tamamı, ağırlık ve hacimsel ölçümleri, ışık ve immünofloresan mikroskopi analizi ve moleküler analiz için eksize edildi.
Özet (Çeviri)
In Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery, fat grafts are frequently used in the treatment of contour disorders. It is a positive aspect that fat grafts can be easily obtained from patients, not being exposed to any tissue rejection response because they are autologous; however, there is always a lack of adequate volume results and the lack of predictable standard results due to resorption. In this study, astaxanthin which increase peripheral blood flow and has antioxidant, antiinflammatory properties may have positive effects on fat graft survival. 35 male Sprague Dawley rats were randomly divided into three groups: sham group, only fat grafting (Group C), astaxanthin and fat grafting (Group ASX). After the removal of inguinal fat pads, grafts placed in the panniculus carnosus of animals back. 20 mg / kg oral astaxanthin and olive oil solution were given to ASX group and olive oil was given to control group for 7 days. In each group, 7 rats were followed for 7 days and the remaining 7 rats followed for 90 days. All grafts were excised for weight and volumetric measurements, light and immunofluorescence microscopy analysis, and molecular analysis.