1980 sonrası Türkiye'de sosyal politikalar ve uygulamaları
Social policies and practices in Turkey after 1980
  1. Tez No: 532013
  2. Yazar: MEHTAP NUR BİTMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sosyal politikaların varlığı ve işlevi, bir ülkenin toplumsal refahı hakkında bizlere ipuçları vermektedir. Çünkü sosyal politikaların birincil gayesi, toplumun refah seviyesini artırmaktır ve bu anlamda sosyal politikalar ekonomik büyüme ile doğrudan ilişkili olması bakımından oldukça önemlidir. Dolayısıyla çalışmanın bütününe baktığımızda sosyal politikalar, ekonomi politikaları ile ilintili olarak verilmiştir. Toplum“nefes alıp veren bir organizma”gibi düşünülürse toplumu esas alan sosyal politika ve uygulamaları da bu organizmanın sağlıklı nefes alıp vermesi adına, içinde bulunduğumuz zamanın şartlarına uygun olarak kendini güncellemektedir. 1980 yılı itibariyle ihtiyaçların değişmesi ve çeşitlenmesiyle birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal politikalar önemli dönüşümler geçirmiş, özellikle darbe rejimi sonrası sosyal politikalar, her zaman olduğu gibi değişen hükümetlerin ekonomi politikalarına göre biçimlenmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümünde bu ekonomi politikalarının dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerini ne şekilde etkilediği ve sosyal politikaların bu süreçlerden nasıl etkilendiği ele alınmıştır. Çalışmanın ana eksenini belirleyen son bölümünde ise“sosyal devlet”anlayışına sahip olan Türkiye'de 1980'lerde Turgut Özal Hükümet programları kapsamında benimsenen ekonomi politikaları ile birlikte değişen sosyal politikalar çerçevesinde sosyal güvenlik, eğitim, sağlık, yoksulluk, istihdam ve işsizlik, konut, dezavantajlı gruplar gibi alanlardaki uygulamalara yer verilmiş, sonrasında 2002 yılı itibariyle gelen Ak Parti Hükümet programları kapsamında bu alanlardaki uygulamalarda ne gibi gelişmeler olduğu detaylı olarak ele alınmıştır. Türkiye'de değişen hükümetlerin kendinden önceki var olan sistemi büyük oranda değiştirmesinin birçok alanda köklü bir devlet politikasının oluşmasını engellemesi ve bu durumun sosyal politikalara yansımaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The existence and function of social policies give us clues about the social welfare of a country. Because the primary goal of social policies is to increase the level of social prosperity, and in this sense, social policies are very important because they are directly associated with economic growth. So when we look at this study in general, social policies are given in relation to economic policies. If the society is thought as a breathing organism, the social policies and practices based on the society are also updating themselves in accordance with the conditions of the time we are in so that this organism can breathe in a healthy manner. By the year 1980 with the needs that change and vary, important transformations in the World also in Turkey happened especially after the coup regime social policies have been shaped in accordance with economic policies of changing governments, as always. In the first two chapters of the study, how these economic policies affected the worlds developed and developing countries and how social policies were influenced by these processes have been discussed. In the last section that determines the main axis of the study, practices such as social security, education, health, poverty, employment and unemployment, housing, and disadvantaged groups within the framework of social policies which were changed due to the economic policies that were adopted as part of Turgut Özal Government programs in 1980s in Turkey which has a“social state”understanding have been mentioned and thereafter developments in the practices of these areas within the context of programs of Ak Party government, which acceded in 2002, have been dealt with in detail. This study focuses on the government reshuffles in Turkey which substantially change the existing previous system so which prevent the formation of a fundamental government policy in many areas and therefore reflections of these issues on social policies.