Ankilozan spondilitli hastaların yutma ve ses fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of swallowing and voice function in ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 532012
  2. Yazar: ESMAIL ABDULAHI AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS), aksiyal iskeleti etkileyen yaygın enflamasyonlu romatizmal bir hastalıktır, gerek doğrudan enflamasyona bağlı gerekse zamanla oluşan iskelet deformasyon ve rijiditeye bağlı olarak AS'li hastalarda sistemik değişiklikler meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı AS'ye bağlı değişikliklerin hastaların yutma ve ses fonksiyonlarını etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yapıldı. Modifiye Newyork kriteri ile ankilozan spondilit tanısı konulmuş olan 30 hasta (Grup 1) ve 30 sağlıklı birey (Grup 2) üzerinde yapıldı. Hastalara EAT-10 doldurmaları istendi ve renkli buding ile fleksibl endoskopik yutma değerlendirmesi yapıldı. Aspirasyon peneterasyon skoru belirlendi. Hastaların dosyalarından mASSS skoru elde edildi, ses bozukluğu değerlendirmek amacıyla hastalardan ses kaydı alındı, PRAAT program ile Akustik Değerlendirmeye alındı. Bulgular: Grup 1, 21(%70) erkek ve 9(%30) kadın hasta, Grup 2, 23(%76,6) erkek ve 7(%23,3) kadından oluşuyordu. İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).Yutma açısından EAT-10 skoru Grup 1'de (AS grubu), Grup2 (kontrol)'den daha yüksek bulundu ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (P≤0,001). Yapılan fleksibl endoskopik yutma değerlendirmede penetrasyon aspirasyon skorunun Grup 1'de daha yüksek olduğu gözlendi ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. mSASSS skoru ile penetrasyon skoru arasında istatiksel olarak korelasyon bulunmadı. Fonasyon değerlendirilmesinde Maksimum Fonasyon Zamanı, (Ort ± SD); Grup 1'de (9,551443±6,497483), Grup 2'de (16,620791±7,75913) olarak ölçüldü. Çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Ankylosing spondylitis (AS) is a common inflammatory rheumatic disease that affects the axial skeleton. The aim of this study was to determine whether changes that occurred over time had an impact on the Swallowing and Voice functions depend of AS patients. Material and methodes: This study was carried out at the University of Health Sciences Okmeydanı Training and Research Hospital, Department of Otorhinolaryngology. study was performed on 30 patients (Group1) and 30 healthy subjects (Group 2) who were diagnosed with ankylosing spondylitis using modified newyork criterion. The patients were asked to fill the EAT-10 and flexible endoscopic swallowing evaluation was performed with colored buding. The aspiration penetration score was determined. mASSS score was obtained from the patients' files, voice recordings were taken from the patients to evaluate the voice disturbance and Acoustic Evaluation was taken with PRAAT program. Results: In terms of swallowing, the EAT-10 score was found to be higher in group 1 (AS group) than group2 (control) and statistically significant difference was found. In the evaluation of flexible endoscopic swallowing evaluation, the penetration aspiration score was also higher in group 1 and a statistically significant difference was detected between the two groups. There was no statistically significant correlation between mSASSS score and penetration score. Fundamental frequency, (mean ± SD); in the stuy group (150,463 ± 35,894). In the control group (149,398 ± 46,709) there was no statistically significant difference (p = 0,408b). While Jitter (Mean ± SD) and Shimmer (Mean ± SD) was higher in the study group, there was a statistically significant difference (p = 0.040b) and (p = 0.007b). Harmonic / Noise Ratio, (Mean ± SD) there was no statistically significant difference between two groups (p = 0.051). Conclusion: Swallowing and voice function significantly affect the quality of life. Therefore, approaches aiming to improve their associated symptoms have become increasingly important. In ankylosing spondylitis, dysphagia symptoms are often overlooked. Dysphagia and voice disorders are closely related. Both diagnoses and treatment should be considered carefully because it will lead to a significant improvement in the patient's quality of life.