Aile sağlığı merkezi'ne başvuran üniversite öğrencilerinin HPV enfeksiyonu, HPV aşısı ve HPV ile ilişkili kanserler hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of university students applicable to the family health center about HPV infection, HPV vaccine and HPV-related cancers
  1. Tez No: 833974
  2. Yazar: YUNUS EMRE KIDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: HPV; her iki cinsiyette anogenital lezyonlara,siğillere, kadınlarda başta serviks kanseri olmak üzere vulva-vajen, anüs, oral, orofarenks kanserine, erkeklerde anüs, penis, oral, orofarenks kanserine neden olan; kanser ile ilişkisi en yüksek etkendir. Dünya genelinde her yıl ortalama 527.100 kadın, 33.800 erkek HPV ile ilişkili kanserlere yakalanmaktadır. HPV özellikle cinsel yolla bulaşmaktadır, genç erişkin yaş grubunda büyük önem arzetmektedir ve HPV aşısının mümkünse cinsel yaşam başlamadan önce yapılması önerilmektedir. Bu nedenle bu çalışma özellikle bu yaş grubu ile yapılmıştır ve üniversite öğrencilerinin HPV enfeksiyonu, HPV aşısı ve HPV ile ilişkili kanserler hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel tipteki çalışmamıza 1 Eylül 2023- 1 Kasım 2023 tarihleri arasında; Melek Hatun Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir sebeple başvuran 18-27 yaş arası 196 üniversite öğrencisi alınmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilere kendi oluşturduğumuz sosyodemografik form ve Türkiye'de geçerliliği Demir Bozkurt F. tarafından tespit edilen HPV Bilgi Ölçeğini (20) içeren anket formu yüzyüze uygulanarak veriler toplanmıştır. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 22,2±2 yıl, %65,3(n=128)'ü kadın olup %82,7(n=162)'sinin HPV enfeksiyonunu, %91,8(n=180)'inin rahim ağzı kanserini daha önce duyduğu, %67,9(n=122)'unun HPV enfeksiyonu ve %61,1(n=110)'inin rahim ağzı kanseri hakkındaki bilgiyi sosyal medya-internetten edindiği saptanmıştır.Katılımcıların %68,9(n=135)'u rahim ağzı kanserine neden olan virüsün HPVolduğunu düşünmektedir ve %45,9(n=90)'unun HPV aşısının varlığı ve A.S.M.'lerde yapılma durumu hakkında fikri yoktur. Katılımcıların HPV Bilgi Ölçeği puanı ortalaması 16,5±7,9(min. 3, maks. 31); alt boyutlarda Genel HPV bilgisi 10,01±3,41(min. 3, maks. 16 ); HPV tarama testi bilgisi 2,36±1,96(min. 0, maks. 6); Genel HPV aşı bilgisi 2,5±1,88(min. 0, maks. 5); Mevcut HPV aşılama programına yönelik bilgi 1,63±1,63(min. 0, maks. 6) olarak saptanmıştır. Annesi çalışan, annesi üniversite mezunu olan, erken dönemde adet gören kadın ve tüm kadın katılımcıların, bilgi düzeyi daha yüksektir. HPV enfeksiyonunu ve rahim ağzı kanserini daha önce duyan katılımcıların puanı daha yüksek, rahim ağzı kanserine neden olan virüsü bilmeyen katılımcıların puanı daha düşük, HPV aşısının varlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerinde HPV aşısının yapılıp yapılmadığı konusunda fikri olmayanların puanı daha düşük tespit edilmiştir. SONUÇ: Katılımcıların HPV bilgi ölçeği puanı ortalamasına bakıldığında toplamda orta düzeyde bilgi sahibi oldukları, genel HPV bilgisi ile HPV aşı bilgisinin orta, HPV aşılama programı ile HPV tarama testi bilgisinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Kadınların ve annesi çalışan bireylerin daha yüksek bilgi sahibi olmaları, HPV nin sadece rahim ağzı kanseriyle bağdaştırılması ve sadece kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi düşünülmesi odaklanmamız gereken noktalardan biridir, erkeklere yönelik çalışmalara bu nedenle ağırlık verilmelidir. Sosyal medya ve internet halkın bilgilendirilmesinde önemli rol oynamaktadır bu nedenle HPV enfeksiyonu, HPV aşısı ve HPV ile ilişkili kanserler hakkında farkındalık oluşturmak için sosyal medyanın ve internetin gücünden daha çok faydalanılmalıdır ANAHTAR KELİMELER: İnsan Papillomavirüsü, Papillomavirüs Aşıları, Serviks Kanseri, Üniversite Öğrencileri, Bilgi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: HPV; It causes anogenital lesions and warts in both genders, vulva- vaginal, anus, oral and oropharynx cancer, especially cervix cancer, in women, and anus, penis, oral and oropharynx cancer in men; It is the factor most closely associated with cancer. Every year, an average of 527,100 women and 33,800 men worldwide are diagnosed with HPV-related cancers. HPV is especially sexually transmitted, it is of great importance in the young adult age group, and HPV vaccination is recommended before the start of sexual life, if possible. For this reason, this study was conducted especially with this age group and it was aimed to determine the knowledge levels of university students about HPV infection, HPV vaccine and HPV-related cancers. MATERIALS AND METHODS: Our descriptive, cross-sectional study was conducted between September 1, 2023 and November 1, 2023; 196 university students between the ages of 18-27 who applied to Melek Hatun Family Health Center for any reason were included. Data were collected by applying face to face to the students participating in the study, the sociodemographic characteristics form we created and the survey form containing the HPV Knowledge Scale (20), the validity of which was determined in Turkey by Demir Bozkurt F. in her master's thesis. RESULTS: The average age of the participants was 22.2±2 years, 65.3% (n = 128) were women, 82.7% (n = 162) had HPV infection, 91.8% (n = 180) had cervical cancer. It was determined that they had heard about cancer before, 67.9% (n = 122) obtained information about HPV infection and 61.1% (n = 110) about cervical cancer from social media-internet. 68.9% (n=135) of the participants think that the virus that causes cervical cancer is HPV, and 45.9% (n=90) have no idea about the existence of the HPV vaccine and its availability in PHCs. The average HPV Knowledge Scale score of the participants was 16.5±7.9 (min. 3, max. 31); General HPV knowledge in sub-dimensions 10.01±3.41(min. 3, max. 16); HPV screening test knowledge 2.36±1.96(min. 0, max. 6); General HPV vaccine knowledge 2.5±1.88(min. 0, max. 5); Information about the current HPV vaccination program was found to be 1.63±1.63 (min. 0, max. 6). The level of knowledge is higher for women whose mothers are working, whose mothers are university graduates, women who menstruate early, and all female participants. The score of the participants who had heard about HPV infection and cervical cancer before was found to be higher, the score of the participants who did not know the virus that causes cervical cancer was lower, and the score of those who had no idea about the existence of the HPV vaccine and whether the HPV vaccine is administered in Family Health Centers was found to be lower. CONCLUSION: When the average HPV knowledge scale score of the participants was examined, it was determined that they had a medium level of knowledge in total, their general HPV knowledge and HPV vaccine knowledge were moderate, and their knowledge of the HPV vaccination program and HPV screening test was low. One of the points we need to focus on is that women and individuals with working mothers have higher knowledge, that HPV is associated only with cervical cancer and that it is thought of as a disease specific to women. Therefore, studies on men should be emphasized. The role that social media and the internet play in accessing information is obvious. More public opinion should be created about HPV infection, HPV vaccine and HPV-related cancers by using the power of social media and the internet. KEYWORDS: Human Papillomavirus, Papillomavirus Vaccines, Cervical Cancer, University Students, Information.