Depresyon ve kaygı belirtilerinin kişilerarası tarz ve erken dönem uyumsuz şemalar açısından incelenmesi
The study of depression and anxiety symptoms according to interpersonal style and early maladaptive schemas
- Tez No: 532051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, depresyon ve kaygı belirtilerinin kişilerarası tarz ve erken dönem uyumsuz şemalar çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 18-65 yaş arasında olan 401 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların depresyon düzeyleri, kaygı düzeyleri, kişilerarası tarzları ve erken dönem uyumsuz şemaları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri, Kişilerarası Tarz Ölçeği ve Young Şema Ölçeği Kısa Formu-3 kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre, kişilerarası tarzın ve erken dönem uyumsuz şemaların depresyon ve kaygı belirtilerini yordadığı, hiyerarşik regresyon analizi sonucuna göre kişilerarası tarz ve erken dönem uyumsuz şemaların birlikte depresyon ve kaygı belirtilerini yordadığı görülmüştür. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre de tüm değişkenler arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmış olup elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the symptoms of depression and anxiety in the context of interpersonal style and early maladaptive schemas. The sample of the study consists of 401 participants between the ages of 18-65. Participants were assessed for depression levels, anxiety levels, interpersonal styles, and early maladaptive schemas. For this purpose Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Interpersonal Style Scale and Young Schema Scale ShortForm-3 were used. According to the multiple regression analysis, interpersonal style and early maladaptive schemas predicted depression and anxiety symptoms and according to the hierarchical regression analysis, interpersonal style and maladaptive schemas predicted depression and anxiety symptoms together. Finally according to the result of the correlation analysis, it is found that there is a significant relation between all variables. The results are discussed in light of the literature.