İran'daki muhasebe denetim sistemi ile Türkiye'deki muhasebe denetim sisteminin karşılaştırması ve bir vaka çalışması
A comparison between Iran and Turkey accounting and auditing systems: A case study
  1. Tez No: 532089
  2. Yazar: PEİMAN SADEGHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sermaye piyasalarında meydana gelen gelişmeler ve globalleşen dünyanın da etkisiyle uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren firma sayıları daha da artmıştır. Sermayenin uluslararası dolaşımının hızlanması ile meydana gelen değişiklikler muhasebe mesleğine de yansımıştır. Uluslararası alanda ortaya çıkan bu değişiklikler, finansal raporlama ve muhasebe uygulamalarında bazı problemlere yol açmış ve bazı değişikliklerin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu değişikliklerden kaynaklı farklılıklar uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmelerin veya yatırımcıların karşılaştırılabilir finansal tablolar oluşturmasını da oldukça zorlaştırmaktadır. Türkiye ve İran arasında ticari, politik ve kültürel ilişkilerin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Türkiye ve İran'ın iki komşu ülke olmasından ötürü birçok ortak tarihi ve kültürel değeri vardır ve bu ortak değerler ticari hayata da yansımaktadır. İran'da ticari faaliyetlerde bulunan Türk girişimciler için İMS'ye göre düzenlenmiş finansal tabloların analiz edilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, İran ve Türkiye muhasebe sisteminde tarihsel gelişmeler anlatılmış, Türkiye ve İran muhasebe ve denetim sistemleri arasında olan farklılıklar ortaya konmuş ve bir Türk Şirketler Grubu'nun İran'da faaliyet gösteren bir işletmesinin finansal tablolarını özellikle Bilanço ve Gelir Tablolarını Türkiye Muhasebe Standartları'na uygun olarak dönüştürme süreci analiz edilmiş ve finansal tabloları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of internationally companies is the result of globalization and improvements in the capital market. As the circulation of global capital accelerates, the effects are reflected in the Accounting Profession. These developments that have taken place at international level, have brought some problems or differences in terms of Financial Reporting and Accounting Applications. These differences prevent the creation of comparable financial statements for global companies (or investments). However; Commercial, Political and Cultural relations between Turkey and İran have been going on for long time ago. Turkey and İran besides of many common points are two neighboring countries; so, these factors are integral parts of trade agreements and activities between the two countries. It is vital for Turkish and Iranian entrepreneurs to analyze the Financial Statements which prepared by two countries Accounting Standards because of their Investments in two countries. In this research, historical developments are explained in the Iranian and Turkish Accounting System; so, we have shown the differences between Turkey and İran Accounting and Auditing Systems. Accordingly, the financial statements of one Turkish Group of Companies which operating in İran were analyzed and in particular, Balance Sheet and Income Statements are transition to Turkish Accounting Standards. As a result of the study, the differences in the Accounting Standards of the two countries are examined and the effects of the changes are explained in the items of Financial Statements and the all of it.