Yoğun bakım ünitesine yatan hematolojik kanserli hastalarda prokalsitonin düzeyinin enfeksiyon tanısındaki değeri ve mortalite üzerine etkisi
The effect of procalcitonin level on infection diagnosis and mortality in hematologic cancer patients in intensive care unit
- Tez No: 532090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatan hematolojik kanserli hastalarda klinik sepsis ve enfeksiyon tanısında prokalsitoninin değerini araştırmak ve sepsis tanısında prokalsitonin ve CRP (c-reaktif protein)'yi karşılaştırmaktır. METOT: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç hastalıkları-Hematoloji YBÜ'ye Ocak 2014 ile Aralık 2017 tarihleri arasında 24 saatten uzun süreli yatan 202 hasta retrospektif olarak klinik ve laboratuvar verileri ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza 202 hasta alınmıştır. Bu hastaların YBÜ'ye en sık yatış sebebi sepsistir. 164 hastaya sepsis tanısı konulmuş olup 117 hastada YBÜ'ye giriş anında alınan kültürlerde mikroorganizma üremesi saptanmıştır. Bu hastalarda en sık kan dolaşım yolu enfeksiyonu (%36,1) ve gram negatif bakteri üremesi (%46,5) görülmüştür. Üreyen mikroorganizmalar sıklık sırasına göre Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Klebsiella spp, Pseudomonas aeruginosa ve Stenotrophomonas maltophilia olmuştur. Klinik sepsisi belirlemede en önemli bağımsız değişkenin YBÜ yatış prokalsitonin seviyesi olduğu tespit edilmiştir (OR=29,935 [6,625-159,299] p0,05). Çalışmaya alınan 202 hastanın 88'i (%43) YBÜ'de ölmüştür. YBÜ yatışı sırasında progrese hastalığın mevcudiyeti, mortaliteyi belirleyen en önemli bağımsız parametre olarak tespit edilmiştir (OR:6,4 CI: 2,0-20,3, p=0,002). Mortaliteyi belirlemede CRP ve prokalsitonin düzeylerinin benzer etkinliği olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla AUC=0,642 p=0,001 ve AUC=0,632 p=0,001). Hematolojik hastalık alt tiplerinin sepsise, mortaliteye ve prokalsitonin seviyelerine istatiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the value of procalcitonin in clinical sepsis and infection types in patients with hematologic malignancy in intensive care unit and to compare procalcitonin and CRP in sepsis diagnosis. METHOD: 202 patients who were hospitalized for 24 hours between January 2014 and December 2017 of Gazi University Medical Faculty Internal Medicine - Hematology Intensive Care Unit (ICU) were evaluated retrospectively with clinical and laboratory data. FINDINGS: 202 patients were excluded from the study. The most common reason for hospitalization for these patients is sepsis. 164 patients were diagnosed with sepsis and 117 patients were found to have microorganism recurrence in cultures taken at the time of admission to ICU. In these patients, bloodstream infection (36.1%) and gram negative bacterial infection (46.5%) were the most frequent. The breeding microorganisms were Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Klebsiella spp, Pseudomonas aeruginosa and Stenotrophomonas maltophilia according to frequency. The most important independent variable in determining clinical sepsis was found to be the level of ICU hospitalization procalcitonin (OR = 29,935 [6,625-159,299] p 0.05). 88 (43%) of the 202 patients who were taken to study died in the ICU. The presence of the progreses disease was determined as the most important independent parameter determining the mortality (OR: 6,4 CI: 2,0-20,3, p = 0,002). CRP and procalcitonin levels were similar in determining mortality (AUC = 0,642 p = 0,001 and AUC = 0,632 p = 0,001, respectively). Hematologic disease subtypes have not been found to have statistically significant effects on sepsis, mortality, and procalcitonin levels.