Lise müdürlerinin bilinçli farkındalıkları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between the mindfulness and the problem solving abilities of high school principals
  1. Tez No: 532093
  2. Yazar: MİHRİBAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı lise müdürlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile problem çözme becerisi algı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri bilinçli farkındalık düzeyi ve problem çözme becerisi düzeyi; bağımsız değişkenleri ise cinsiyet, yaş, branş, eğitim düzeyi ve mesleki kıdemdir. Araştırma evrenini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçeleri; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Pursaklar ve Yenimahalle'ye bağlı liselerde (Anadolu Liseleri ile Mesleki ve Teknik Liseler) görev yapmakta olan 155 lise müdürü oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşmak amaçlanmıştır. Araştırma verileri“Problem Çözme Envanteri (PÇE)”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ)”ve katılımcıların demografik özelliklerini ölçen araştırmacı tarafından hazırlanmış bir kişisel bilgiler formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programından yararlanılmıştır. İstatistiki analizlere başlanmadan önce verilerin normal dağılımları test edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenlere dair betimsel istatistikler ortaya konmuştur. Verilerin normal dağılım göstermemesi sonucunda, bağımlı değişkenlerin cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenleri ile ilişkisini belirlemek için Mann-Whitney U-testine başvurulmuştur. Bağımlı değişkenlerin yaş, branş ve mesleki kıdem değişkenleriyle ilişkisini ortaya koymak amacıyla Kruskall Wallis testinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre lise müdürlerinin bilinçli farkındalıkları ve problem çözme becerileri orta düzeydedir. Ayrıca müdürlerin cinsiyet, yaş, branş, eğitim düzeyi ve mesleki kıdemleri onların bilinçli farkındalıkları ve problem çözme becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. Bununla birlikte, okul yöneticilerinin bilinçli farkındalıkları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin problem çözme becerisi algı düzeyleri bilinçli farkındalık düzeyleri ile doğru orantılı bir artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the mindfulness and the principals' problem solving abilities. This research is conducted in the correlational design. The dependent variables of this research are the mindfulness and the problem solving ability levels. The independent variables are gender, age, field of study, level of education and professional seniority. The population of the study consisted of 155 high school principals working in public high schools in central districts of Ankara during 2017-2018 academic year. It was aimed to study on whole population. The data were collected through Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Problem Solving Inventory (PSI) and a personal information survey, designed by the researcher to evaluate the demographic features of the participants. SPSS 22 programme was utilized for the analysis of collected data. Before beginning the statistical analysis, normality of distribution of the data was tested. Descriptive analysis regarding the dependent and the independent variables were revealed. For gender and level of education variables, Mann Whitney U tests were applied due to the data not showing normality of distribution. In order to assert the relationship between the dependent variables and age, field of study and professional seniority variables, Kruskall Wallis tests were utilised. According to the findings of the study, high school principals' level of mindfulness and the percepitons on their problem solving abilities are both moderate. Besides, gender, age, field of study, level of education and professional seniority of high school principals don't lead to any significant difference on their level of mindfulness and the perceptions of their problem solving abilities. Moreover, it is indicated that there is a meaningful relationship between the high school principals' level of mindfulness and the problem solving abilities. School principals' percepitons of their problem solving abilities are directly proportional with their mindfulness levels.