Turgut Özal Dönemi Türkiye-KKTC ilişkileri
Turgut Özal Era Turkey-TRNC Relations
  1. Tez No: 532105
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Türk siyasi tarihinde Özal dönemi olarak adlandırılabilen 1983-1993 yılları arası dönemde, Türkiye-KKTC ilişkileri ve uluslararası alanda yaşanan gelişmeleri incelemektedir. Özal'ın kişisel özelliğine bağlı olarak değişen Türk dış politikası ve uluslararası alandaki yansımaları, Türkiye'de yaşanan iç siyasi çekişmelerin ve bürokratik vesayetin dış politikaya etkisi göz önünde tutulacaktır. Türkiye'de Kasım 1983'te başlayan Özal dönemi ve KKTC'nin bağımsızlık ilanı, dönemin başlangıç noktasını oluşturacaktır. Dönem içinde yaşanan gelişmelerin tarihsel arka planına kısaca yer verilecektir. Uluslararası alanda KKTC'nin tanınması yönünde uygulanan politikalar ve uluslararası aktörlerin Kıbrıs konusuna yaklaşımı analiz edilecektir. Bağımsızlık ilânının uluslararası alanda kabul görmemesinin, Türk dış politikasına etkileri ve Özal döneminde Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması yönünde uygulanan politikalarsa diğer bir konu başlığıdır. Türk ekonomisinde ve siyasi alanda yaşanan değişimlerin uluslararası alanda etkileri ve Uluslararası İlişkiler disiplini bağlamında KKTC'nin kimlik sorunu, Özal'ın kişiliği ve Türk dış politikasının uluslararası alandaki yansımaları, birey-devlet-sistem düzeyinde incelenecektir. Bu çalışma Türkiye'de, KKTC'nin bağımsızlık ilânı ve Özal dönemini birlikte inceleyen ilk tezdir.
Özet (Çeviri)
This study, which can be called Özal era in Turkish political history between the years of 1983-1993 period, Turkey-TRNC relations and examines the developments in the international arena. Özal's personal property varies depending on Turkish foreign policy and its impact on the international arena, the impact of domestic political wrangling and bureaucratic tutelage in Turkey's foreign policy will be considered. Özal period starting in November 1983 and the TRNC's declaration of independence, starting point of the period. The historical background of the developments experienced during the period will be briefly mentioned. The policies applied to the recognition of the TRNC in the international arena and the approach of the international actors to the Cyprus issue will be analyzed. The non-acceptance of the declaration of independence in the international arena, the Turkish foreign policy during the Özal era and the effects on Turkey's progress towards the development and implementation of policies is another topic. The identity issue of the TRNC, the personality of Özal and the international reflections of Turkish foreign policy in the context of the international field effects in the Turkish economy and the political environment and the discipline of International Relations will be examined within the framework of the individual-state-system level. In Turkey, this study is the first to examine the thesis and the TRNC's declaration of independence along the Özal period.