Psikolojik sözleşme ihlal algısının örgütsel sessizlik üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin rolü
The effect of psychological contract breach on organizational silence: the mediating role of psychological capital
- Tez No: 532112
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların psikolojik sözleşme ihlal algılarının örgütsel sessizlik üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin rolünü incelemektir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak örgütsel sessizlik, psikolojik sözleşme ihlal algısı ve psikolojik sermaye kavramlarına ilişkin teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, psikolojik sözleşme ihlal algısının örgütsel sessizlik üzerine etkisinde psikolojik sermayenin rolünün incelenmesi adına, Ankara ilinde faaliyet göstermekte olan ve paketli unlu mamuller üretimi yapan ulusal bir şirketin fabrikasında ve dağıtımında görevli 356 çalışana daha önceden belirlenen bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları ile yapılan analizler neticesinde elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma sonunda çalışanların psikolojik sözleşme ihlal algılarının, örgütsel sessizlikleri üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin anlamlı bir rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main object of this PhD thesis is trying to the effect of psychological contract breach on organızatıonal silence: the medıatıng role of psychological capital. There are two basic sections of this thesis. The first section is planned to give general theoretical knowledge of the primary terms: organizational silence, psychologhical contract breach and psychologhical capital. The second section is about analyzing the datas collected from the conducted survey on the 356 workers of a national company which is located in Ankara and specialized in producing packaged baked products. The analysis have proved that there is a significant role of psychologhical capital on the effects of psychologhical contract breach over organizational silence.