Modern Bahreyn edebiyatı'nda kısa öykü türünün doğuşu ve gelişimi
The rise and evolution of the short story genre in modern Bahraini literature
  1. Tez No: 532113
  2. Yazar: MÜCAHİT KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Körfez ülkeleri gerek stratejik konumları itibariyle bölgedeki önemli ticaret yolları üzerinde bulunmaları, gerekse de sahip oldukları zengin petrol ve doğalgaz yatakları ile kaliteli inci vb. yer altı madenleri sebebiyle tarih boyunca pek çok farklı medeniyetin siyasi, sosyal ve ekonomik müdahalelerine maruz kalmıştır. Bu sebeple körfez ülkelerinde modern anlamda edebi ve kültürel faaliyetler, Mısır, Suriye, Lübnan ve Irak gibi diğer Arap ülkelerine göre oldukça geç başlamıştır. Körfez ülkelerinde edebi ve kültürel faaliyetler önce Kuveyt'te sonra sırasıyla Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'da doğup gelişme imkânı bulmuştur. Biz ise bu tezimizde bu körfez ülkelerinden Bahreyn edebiyatında öykü türünün doğuşu ve gelişimini konu olarak seçtik. Bu çerçevede önce Bahreyn'in kısa tarihi ve coğrafyası hakkında genel kültür bilgileri verilmiş sonra genel olarak körfez ülkelerinde kısa öykünün doğuşu ve gelişimi ele alınmıştır. Tezimizin ana konusunu oluşturan Bahreyn'de kısa öykü başlığı altında ise öncelikle Bahreyn kısa öyküsünü etkileyen temel faktörlere yer verilmiştir. Akabinde 1940-2000 yılları arasındaki Bahreyn öyküsünün gelişim aşamaları, önemli temsilcileri ve öykü koleksiyonlarıyla birlikte detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the Gulf Countries' strategic location, their closeness to trade routes, oil reservoir natural gas resources and voluable mines like Pearly, they have been affected by many civilisations in terms of political, social, and economic aspects. Thus, modern literary and cultural activities has started quite late, in comparison with Arap countries like Egypt, Syria, Lebanon and Iraq. Cultural and literary works has risen firstly in Kuwait and then flourished in Saudi Arabia, Bahrain, Qatar, United Arab Emirates and Umman. In this thesis, we have chosen Rise and Evolution of Short Story in Bahrain as the main subject. In this context, general information about history and geographical position of Bahrain has been given. Afterwards, the rise and evolution of a short story in the Gulf countries was discussed. Moreover, under the title of short story in Bahrain, which constitutes the main topic of the thesis, the main factors affecting Bahreyn short story are given. Finally, the developmental stages of the story of Bahrain, between 1940's – 2000's were discussed in detail along with important representatives and story collections.