Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında sermaye şirketlerinde birleşme işlemleri ve bir uygulama
Merging procedures in the capital companies and an application under the Turkish commercial law and corporate tax law
- Tez No: 532116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BERNA İPEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Şirketlerin yeniden yapılandırılması kapsamında önemli bir yeri bulunan birleşme işlemi, kapsamı çok geniş olan, hassas hesaplamalar yapılması gereken, ancak yeteri kadar teorik çalışmaya konu edilmemiş bir alan niteliği taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, şirket birleşmelerinin güncel 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında nasıl ele alındığı, birleşme sürecinde hesaplamaların ne şekilde yapılacağı ve muhasebeleştirileceği hususları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tez çalışmasında bu konunun özellikle ele alınmasının nedeni; şirket birleşmelerinde uygulanacak mevzuatın neler olduğunun tespit edilmesi, izlenecek sürecin belirlenmesi, ortakların haklarının hakkaniyete uygun (adil) nasıl hesaplanacağının gösterilmesi ve bu işlemlerin muhasebeleştirilmesine ilişkin hususların literatürde yeteri düzeyde ele alınmaması nedeniyle uygulamacıların karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm getirilmeye çalışılmak istenmesidir. Tez çalışmasının birinci bölümünde; şirket türleri, birleşme kavramının tanımı, şekilleri, sınıflandırılması, nedenleri, tarihsel gelişimi ve bileşmede izlenen yöntemler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; başta ayrıntılı olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu olmak üzere, çeşitli güncel mevzuat açısından birleşmenin hukuki durumu irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; iki sermaye şirketinin finansal verileri ve diğer bilgileri kullanılarak, şirket birleşmelerinin nasıl gerçekleştirileceği ve hesaplamaların nasıl yapılacağı açık ve net bir şekilde gösterilerek birleşme işlemi yapılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise; şirket birleşmeleri hakkında genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra, önemli noktalara dikkat çekilmiş, karşılaşılabilecek çeşitli sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının, uygulamacı konumundaki meslek mensuplarına birleşme işlemlerinin farklı yönleri hakkında toplu bir bilgi sunması, ortaklık haklarının hesaplanması, muhasebeleştirilmesi ve bilançonun düzenlenmesi konularında yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The merger process, which has an important place in the restructuring of the companies, has a very large scope, an area that needs to be precisely calculated but has the character of an area that is not subject to enough theoretical work. In this thesis study, how the company mergers are handled within the scope of the current Turkish Commercial Code numbered 6102 and the Law on Corporate Taxes numbered 5520, and how the calculations will be made and accounted in the merger process are discussed in detail. The reason why this subject is particularly handled in the thesis study; to determine the process to be applied in the company merger, to determine the process to be followed, to show how the rights of the shareholders will be calculated fairly, and to try to solve the problems encountered by the practitioners due to the fact that the issues related to the accounting of these transactions are not handled at the level of competence in the literature. In the first part of the thesis; It is focused on the types of companies, definition of merger concept, form, classification, reasons, historical development and the methods followed in merger. In the second chapter; the Turkish Commercial Code numbered 6102 and the Corporate Tax numbered 5520 and the legal status of the merger has been examined in terms of various current legislation. In the third chapter; the merger was carried out by using the financial data and other information of the two capital companies, showing clearly how the merger of the company would be realized and how the calculations would be made. In the conclusion and suggestions section; After a general assessment of corporate mergers, important points have been highlighted and attempts have been made to suggest solutions to various problems that may arise. In this thesis it is aimed to provide collective information about the different aspects of the merger process to practitioners, help in the subject of calculation, accounting of partnership rights and the arrangement of balance sheet.