Yetenek yönetimi ve örgütsel kariyer yönetimi ilişkisi: Farklı sektörlerde bir uygulama
Relationship between talent management and organizational career management: An application in different sectors
- Tez No: 532131
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
21. yüzyılda yüksek potansiyelli, donanımlı çalışanlara ihtiyaç artmış ve insan kay-nakları yönetiminde yeni bir vizyon olarak“Yetenek Yönetimi”ortaya çıkmıştır. Yetenek yönetimi, yeni yetenekler elde etmek ya da var olan yeteneklerin elde tutulması ve gelişti-rilmesine yönelik tüm örgütü ilgilendiren sistematik bir süreç olarak çalışma hayatında insan değerini arttırırken, örgütlerin rekabet avantajı yaratmalarında önemli bir araç olma özelliğine sahiptir. Örgütsel kariyer yönetimi, örgütlerin başarı elde etmesinde ve daha güçlü çalışan ta-kımı kurmasında yetenek yönetimine yardımcı olan bir kavramdır. Bu iki kavramın birbi-riyle yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, yetenek yönetimi ve örgütsel kariyer yönetimi ilişkisini belir-lemektir. Bu amaçla, anket tekniği kullanılarak bir alan araştırması yapılmıştır. Banka ve GSM sektöründe görev alan 234 çalışana yetenek yönetimi ve örgütsel kariyer yönetimi ile ilgili sorular yöneltilerek yetenek yönetimi ve örgütsel kariyer yönetimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yetenek yönetimi ve alt boyutları ile örgütsel kariyer yönetimi alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Demografik özellikler ile yetenek yönetimi ve örgütsel kariyer yönetimi arasında anlamlı fark buluna-mamıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the demand for high-potential and qualified employee has in-creased and a new vision in Human Resources Management has emerged: Talent man-agement. There are many definitions concerning talent management from these descrip-tions, we understand that it is explained as the systematic process of obtaining new talents or saving and developing the existing ones, which is in relation with the whole organiza-tion. The concept of Talent Management is an important tool for the organizations to cre-ate an advantage of competition while increasing the human value in working life. Organizational career management is a concept helping organisations in gaining suc-cess and creating more powerful working teams. The aim of this study is to determine the relationship between talent management and organizational career management. For this purpose, a field study has been conducted by using survey technique. The connection between these two areas has been examined by asking questions about Talent Management and Organizational Career Management to 234 employees working in the GSM and banking sector. The result of the study show that there is a meaningful correlation between the sub-dimensions of talent management and organizational career management in a positive as-pect, and there isn't any meaningful difference between demographic features, talent management and organizational career management.