Vergi güvenliği ve Türkiye için uygulama önerileri
Tax security and implementation suggestions for Turkey
  1. Tez No: 532132
  2. Yazar: GÖKÇE SARISU KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SİBEL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Devlet açısından hayati önem taşıyan vergiler, mükellefler açısından bir yük olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun ortaya çıkardığı çıkar çatışması, vergilemenin her iki tarafça kabul gören kurallara bağlanmasıyla çözüme bağlanabilir. Bu noktada, vergi güvenliği devreye girmektedir. Vergi güvenliğinin mükellef ve devlet açısından olmak üzere iki boyutu bulunmaktadır. Vergilemenin taraflarını yakından ilgilendiren vergi güvenliği ile ilgili olarak ülkemizde çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Türkiye'de mükelleflerin ve devletin vergi güvenliği konusundaki mevcut düzenlemeler, beklentileri karşılamaktan uzaktır. İdeal bir vergi sistemi kurulması için bazı iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Ülkemizde yıllar itibarıyla toplam vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin paylarının artmasının ortaya çıkardığı adaletsizlik sorununu gidermek üzere, gelirin yeterince kavranabildiği bir yapı kurulması gerekmektedir. Zira, mevcut yapının bu haliyle sürdürülmesi olanağı zor görünmektedir. Vergi güvenliği konusunda ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla, vergi tabanını yaygınlaştıran, vergi uyumunu artıran, vergi adaletini gözeten ve kamu harcamalarında etkinliği sağlayan düzenlemeler yapılması gerektiği değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcükler 1. Vergi Güvenliği 2. Vergi Güvenlik Önlemleri 3. Türk Vergi Sistemi 4. Vergi Uyumu 5. Vergi Adaleti
Özet (Çeviri)
Taxes that are of the utmost importance for the governments are considered as a burden by the taxpayers. The conflict of interest arising from this situation might be resolved through binding taxation rules that are accepted by both parties. This is where tax security steps in. Tax security has two aspects; for the taxpayers and for the government. There are some regulations in our country regarding the tax security that closely interests the parties to the taxation. The existing regulations on the tax security of taxpayers and the government in Turkey have failed to meet the expectations and some improvements should be made in order to establish an ideal tax system. A system that would satisfactorily handle the income should be established in order to resolve the inequality problem arising from the increase by years in our country on the indirect taxes on the tax revenues as it is not possible maintain the current structure. In order to eliminate the problems on the tax system, regulations that would expand the tax base, increase the tax compliance, protect the justice of taxation and ensure the efficiency on the public expenditures should be made. Key Words 1. Tax Security 2. Tax Security Measures 3. Turkish Tax System 4. Tax Compliance 5. Tax Justice