Acil servise akut iskemik inme ile başvuran hastalarda geliş troponin değerinin inme ciddiyeti ve nörolojik sağkalım ile korelasyonu
The role of troponin measured on admission to the emergency department in patients with acute ischemic stroke to predict stroke severity and neurological outcome
- Tez No: 727890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ÇIKRIKÇI IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ: İskemik inme hastalarında görülebilen troponin yüksekliğinin olası mekanizmaları ve prognostik değeri güncel bir araştırma alanıdır. Nörolojik muayenede inmenin şiddeti kısa ve uzun vadeli sonucu etkileyen en önemli faktör olarak kabul edilmekte ve başvuru anında National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) puanı ile değerlendirilmektedir. Hastaların inme sonrası dönemde fonksiyonel bağımsızlıklarının değerlendirilmesinde ise en sık kullanılan ölçek Modifiye Rankin Skalasıdır (mRS). Bu çalışmada amacımız akut iskemik inme tanısı alan hastalarda başvuru sırasında ölçülen kardiyak troponin değerinin, inme ciddiyetini belirleyen NIHSS ile ve nörolojik sonlanımı belirleyen mRS skorları ile ilişkisini araştırmak ve kardiyak troponinlerin bu hastalarda prognostik önemini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Nisan 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında acil servise iskemik inme kliniği ile başvurup nörogörüntüleme bulguları ve nöroloji konsültasyonu ile akut iskemik inme tanısı doğrulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Gebeler, bilinen kronik böbrek hastalığı olanlar, EKG'de atriyal fibrilasyon, atriyal flutter, ventriküler aritmi saptananlar, nihai tanısı akut koroner sendrom olanlar, son dört hafta içerisinde kardiyak girişim (anjiyografi, bypass cerrahisi gibi) yapılanlar ve 30 günlük takibi yapılamayan hastalar çalışmadan dışlandı. Hastalar troponin düzeylerine göre troponin yükselmiş ve normal olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların başvuru sırasındaki NIHSS skorları, 30 günlük tüm nedenlere bağlı mortalite verileri ve 30.gün mRS puanları incelendi. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 programı ile yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda Ki kare ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Troponinin prognostik değerini saptamak için 2x2 tanısal tablolar yapıldı. p değeri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The possible mechanisms and prognostic value of elevated troponin in ischemic stroke patients are currently a subject of research. The severity of stroke is considered the most important factor affecting short-term and long-term outcomes, and it is assessed at admission using the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score. The commonly used scale for evaluating patients' functional independence in the post-stroke period is the Modified Rankin Scale (mRS). The aim of this study is to investigate the relationship between measured cardiac troponin levels during arrival and stroke severity assessed by NIHSS and neurological outcomes determined by mRS scores in patients diagnosed with acute ischemic stroke, and to evaluate the prognostic significance of cardiac troponins in these patients. METHODS: Patients who presented to the emergency department with a diagnosis of acute ischemic stroke confirmed by neuroimaging findings and neurological consultation between April 2022 and December 2022 were included in the study. Pregnant women, those with known chronic kidney disease, those with atrial fibrillation, atrial flutter, or ventricular arrhythmias detected on ECG, those with a final diagnosis of acute coronary syndrome, those who underwent cardiac procedures (such as angiography, bypass surgery) within the last four weeks, and patients who could not be followed up for 30 days were excluded from the study. Patients were divided into two groups based on troponin levels: those with elevated troponin and those with normal levels. The NIHSS score during admission, the 30-day all-cause mortality data and 30-day mRS scores of the patients were examined. Data analysis was performed using IBM SPSS 25.0 software. Chi-square and Mann-Whitney U tests were used for intergroup comparisons. For evaluating prognostic value of troponin 2x2 diagnostic tables were used. p value