Biyomalzemelerin araç kabin içi parçalar için kullanımı
Biomaterial usage for interior trim parts
- Tez No: 532167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM ERDEM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Otomotiv endüstrisinde son yıllarda ağırlık hafifletme ve yenilenebilir malzeme kullanıma karşı olan talep hızla artmaktadır.Ağırlık hafifletme aynı zamanda araç için yakıt ekonomisi de sağlayacağından dolayı otomotiv endüstrisinde kabin içi parçalarda biomalzemenin kullanımı hergeçen gün artmaktedır. Otomotiv endüstrisinde ağırlıklı olarak keçe malzeme kullanılmaktadır. Ancak klimatik etkilerinden dolayı yoğuşan hava keçe bazlı malzemede koku problemi ve fonksiyon kaybına sebep olmaktadır. Bu duruma maruz kalan parça özelliğini kaybeder ve tekrar kullanılamaz. Bunu önlemek adına muadil olarak biomalzeme olan Kenaf malzeme ikinci malzeme alternatifi olarak değerlendirmeye alınacaktır. Kenaf malzemenin yapısı keçeye göre farklıdır bundan dolayı koku veya fonksiyon kaybı keçe malzemeye göre daha azdır. Bu tez de biomalzemelerin kabin içi parçalarda kullanılması mevcut durumda kullanılan malzemenin özelikleri ile karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Referans olarak iki malzeme alınmıştır(keçe ve kenaf) ve bu iki malzemenin Mukavemet ve ses yutum özellikleri incelenip, ağırlık durumları karşılaştırılarak hangi malzemenin araç ömrü açısından kullanımının daha uygun olduğuna karar verilecektir.
Özet (Çeviri)
Biomaterials that contain naturel fiber become attractive to automotive industry as analternative Felt,PU,thermoplastics as substrate. Biomaterials can have a benign function,such as being used for a interior trim part ,Exterior trim part used for a more interactive purpose such as nonbiomaterial (PP ,Felt ,PU etc.) Kenaf fiber is biomaterial that has been used for automotive industry.If this material can be used in Automotive industry ,there will me more advantages when ıt is compared with another alternative nonbiomaterial such as fuel economy,eco-friendly ,recycbility,stifness,sound absorbation or some barrier Kenaf fiber had been explored to enhance desired mechanical properties as automotive structural components bonding.A biomaterial is essentially a material that is used and adapted for a automotive applications.In this project ,Kenaf material will be investigated comperatively with Felt material .Minitab and Hypermesh CAE tools will be used to analyze parameters and difference.According the results of DOE, designers can optimise their systems.