Doksorubisin uygulanan ratlarda CoQ10 ve vitamin E'nin lipit peroksidasyonu, antioksidan profil ve bazı biyokimyasal parametrelere etkisi
The effect of the CoQ10 and vitamin E on The lipid peroxidation, antioxidant profile and some biochemical parameters in rats induced with doxorubicin
- Tez No: 532174
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada doksorubisin uygulanan ratlarda, CoQ10 ve Vitamin E'in lipit peroksidasyonu, antioksidan profil ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmayı altı ve dokuz aylık 80 Wistar-Albino ırkı rat oluşturdu. Hem altı hem de dokuz aylık ratlar dört gruba ayrıldı. Birinci grup ratlara doksorubisin 2,5 mg/kg/serum fizyolojik ile intraperitoneal olarak haftada bir kez 6 hafta süreyle uygulandı. İkinci grup ratlara doksorubisine ilave olarak CoQ10 4 mg/kg/ canlı ağırlık oranında intraperitonal olarak hergün uygulandı. Üçüncü grup ratlara sadece CoQ10 4 mg/kg/ canlı ağırlık oranında yine günlük olarak verildi. Dördüncü grup ratlara doksorubisine ilave olarak vitamin E 10 mg/kg/subkutan/haftada iki kez 6 hafta süreyle uygulandı. Çalışma süresi altı hafta olarak planlandı. Çalışmaya başlamadan önce ratlardan alınan kanlar kontrol grubu oluşturmak amacıyla kullanıldı. Uygulamaya başladıktan sonra üçüncü ve altıncı haftalarda kan örnekleri örnekleri alındı. Yapılan analizler sonucunda MDA düzeylerinde tüm gruplarda önemli seviyelerde artışlar gözlendi. Glutatyon seviyelerinde kontrol değerlerine göre tüm gruplarda değişik anlamlarda azalmalar görüldü. Seruloplazmin değerlerinde ise tüm çalışma gruplarda deneme sonunda artışlar hesaplandı. ?-tokoferol düzeyinde grupların çoğunda azalmalar elde edildi. Diğer biyokimyasal kan parametrelerinde de önemli değişimler gözlendi özellikle glukoz seviyelerinde düşüş globulin seviyelerinde yükselme albumin seviyelerinde düşüş ve artışlar saptandı. Sonuç olarak, CoQ10 ve Vitamin E gibi antioksidan maddeler çeşitli ilaçların kullanımında bu ilaçların vücutta verdikleri harabiyeti azaltmada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this sudy, it was studied the effects of lipid peroxidation of Vitamin E and CoQ10 , antioxidant profile and some biochemical parameters on the doxorubicin applied rats. 80 Wistar-Albino breed rats which are 6 and 9 months age were used as live materials. Both the 6 and 9 months age rats were divided into four groups. In the first group, doxorubicin with 2,5 mg/kg normal saline were applied intraperitoneally once a week for 6 weeks period . In the second group rats, in addition to doxorubicin, CoQ10 was applied intraperitoneally with the ratio of 4mg/kg/live weight on daily bases. In the third group rats, only CoQ10 was applied with the ratio of 4mg/kg/live weight on daily bases. In the fourth group rats, in addition to doxorubicin, vitamin E was applied with the ratio of 10mg/kg/subcutaneous two times a week for 6 weeks. The study period were planned as 6 weeks. The blood taken from the rats before starting the study were used as control group. The blood samples were taken in the 3rd and the 6th weeks after the study was started. In consequence of the analyses, significant increases were observed on the MDA levels in all groups. Decreases in all groups with different meanings were observed in glutation levels according to the control group. Increase in ceruloplasmin was observed in all groups at the end of the study. Decrease was determined in ?-tocopherole in most of the groups. Significant changes in other biochemical blood parameters were also observed. It was especially observed decreases in glucose level; increases in globulin level; decreases and increases in albumin level. As a result, antioxidant materials such as CoQ10 and Vitamin E can be used with various medicatios to reduce the damages given to the body due to the medication usage.