Bafa Gölü'nde Mytilaster marioni (Locard, 1889) (Mollusca; Bivalvia; Mytilidae) türünün popülasyon yoğunluğu ve yayılım haritasının belirlenmesi
Determination of population density and propagation map of Mytilaster marioni (Locard, 1889) (Mollusca; Bivalvia; Mytilidae) in Lake Bafa
- Tez No: 532176
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Bafa Gölü'nden seçilen 4 istasyonda bulunan Mytilaster marioni türüne ait birey sayılarındaki değişimleri ve bu değişimlerde etkili olan faktörleri araştırmak için Haziran 2016 - Mayıs 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. 4 örnekleme noktasında kumluk, çakıl ve kayaç olmak üzere belirlenen üç habitattan çift kabuklular toplanmış ve her örnekleme noktasında 17 farklı parametreye ait ölçümler yapılıp bu değişkenlerin çift kabukluların dağılımında etkili olup olmadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Bafa Gölü'nde daha önce bu türün üreme periyodu ile ilgili yapılan çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle gonad gelişim safhalarının belirlenme çalışılmaları bu çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan gonad gelişimi takibinde bütün üreme safhaları gözlemlenmiş olmasına rağmen safların birbirini takip eden süreçleri belirlenememiştir. Gonad gelişimini 9,0 0C ile 29,0 0C arasında gerçekleştirebildiği ve üreme aktivitelerini devam ettirdikleri tespit edilmiştir. Kontrollü deneyler sonucunda elde edilen veriler ışığında bu çift kabukluların tuzluluk derişimine toleransının oldukça yüksek olduğu ve sadece ‰ 0 tuzluluk derişimine sahip yaşam alanında hayatta kalamadıkları tespit edilmiştir. Bafa Gölü 1989 yılından günümüze kadar yapılan çalışmalar ışığında YSKY'ne göre değerlendirildiğinde, göl suyunun II. ve III. sınıf su kalitesi arasında değiştiği tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler ve gözlemler sonucunda su kalitesinin bozulmasına göle farklı noktalardan giren kirletici kaynakların, sistemin tolere edebileceği miktardan fazla olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between June 2016 and May 2017 to investigate the changes in the number of individuals in Mytilaster marioni species collected from 4 selected stations on Bafa Lake. Bivalves were collected from four different substrat consist of gravel, rock and sand where 17 different fpysico-chemical parametres were measured to determine the effect of environmental variables on the distribution of mussels. There were no previous study on the reproduction of bivalves. Therefore we aimed to determine the growth phases of this bivalve in our study. Althoug we were not able to observe all growth phases of gonads but we still could Show the growth prosses foloowing one another. As a result gonads grew best between 9 0C - 29 0C water temperature and bivalves could maintain their reproduction. As a result of controlled experiments carried out in the laboratory environment, those bivalves have very high tolerance to salinity ranges except ‰ 0 salinity in which no alive bivalve could be observed. Lake Bafa water is classified between II. and III. quality according to YSKY classification system by using previous studies carried out on the lake water by many researchers since 1989. The water chemistry analysis showed that the lake receives more pollutant from point and non point sources than it can tolarete.