Beton ve balpeteği çekirdek malzemesine sahip karbon/epoksi ve cam/epoksi tüplerinin bası davranışı
The crushing behavior of carbon/epoxy and glass/epoxy tubes having core material with concrete and honeycomb
  1. Tez No: 577112
  2. Yazar: MEHMET BEŞİR ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, üç farklı hücre boyutuna (25 mm, 50 mm, 100 mm), üç farklı hücre yüksekliğine (30 mm, 60 mm, 120 mm) ve iki farklı elyaf oryantasyon ([-45°/+45°]4 ve [0°/90°]4) açısına sahip cam/epoksi ve aynı hücre boyutu ve yüksekliği ile üç farklı oryantasyon ([-45°/+45°]4, [-60°/+60°]4 ve [0°/90°]4) açısına sahip karbon/epoksi kompozit kare tüplerin üretimi el yatırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozit tüpler için çekirdek malzemeler (dolgu malzemeleri) alüminyum balpeteği (honeycomb) ve C25 sınıflı hazır beton kullanılmıştır. Tez çalışmasının amacı, kompozit kare tüplerin eksenel bası davranışı üzerine numune boyutu, elyaf malzemesi tipi, oryantasyon açısı, çekirdek malzemesi gibi parametre etkilerinin deneysel belirlenmesidir. Deneyler, 250 kN yük kapasiteli Shimadzu marka üniversal test cihazı kullanılarak oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Deney sonrası kompozit kare tüplerde oluşan deformasyon aşamaları şekillerle yorumlandı, çekirdek malzemelerin yapısal ve dayanım özelliklerinin bası davranışı üzerindeki etkileri araştırıldı. Tüm parametreler için elde edilen sonuçlar, kendi içinde ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Farklı numune boyutları ve malzeme türlerine sahip, değişik dolgu türleri kullanılarak üretilen kompozit tüplerin çok amaçlı şekillerde kullanılabileceğini, kompozit tüplerin fiziksel, kimyasal, mekaniksel özelliklerinin karakterize edilebileceğini, kompozit yapıların direncinin artırabileceğini, bu yapıların uygulama performanslarını optimal duruma getirilebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, glass/epoxy composite square tubes with three different cell size (25 mm, 50 mm, 100 mm), three different cell height (30 mm, 60 mm, 120 mm) and two different fibre orientation ([-45°/+ 45°]4 and [0°/90°]4) and carbon/epoxy composite square tubes with the same cell size and height and three different orientation ([-45°/+45°]4, [-60°/+60°]4 and [0°/90°]4) have been carried out manufacturing using the Hand Lay up Method. For produced composite tubes, core materials (fillers) aluminum honeycomb (honeycomb) and C25 class ready-mix concrete were used. The aim of the thesis study is to determine the effects of experimental parameters such as specimen size, fiber material type, orientation angle and core material on the axial compression behaviour of composite square tubes. The experiments was carried out using 250 kN load capacity Shimadzu brand universal testing machine at room temperature. After experiments, deformation shapes of composite square tubes was interpreted by figures. Also, the effects of the structural and strength properties of the core materials on the compression behavior of the specimens are investigated. For all parameters, the obtained results were compared in itself and with each other. Composite tubes with different specimen sizes and material types have produced using different fill types in ways that can be used for many purposes, can be characterized by the properties of the physical, chemical, mechanical, can increase the resistance of composite structures and can be brought optimal application performance of these structures, can be seen.