Çinko bakımından yetersiz diyet ve çinko ilavesinin deneysel böbrek yetmezliği oluşturulan ratlarda lipid peroksidasyonu ve eritropoetin seviyelerine etkisi
The Effects of zn-deficiency diet and Zn suplemantation on the lipid peroxidation and ertyhropoietin levels in rats with experimentally ınduced renal failure
  1. Tez No: 532180
  2. Yazar: LEYLA MİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, ratlarda gentamisin uygulamasının böbrek nefronlarında oluşturacağı toksik etki ve buna bağlı olarak gelişmesi muhtemel tübüler dejenerasyonda oksidatif hasarın rolü ile antioksidan etkileri bilinen çinkonun eksikliğinde ve fazlalığında ne gibi değişikliklerin olacağı; histolojik, hematolojik ve biyokimyasal düzeylerde araştırılarak saptanması planlandı. Araştırmada kullanılan ratlar, her grupta 8 adet olacak şekilde 8 ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki ratlara 8 gün boyunca serum fizyolojik enjekte edildi. Akut Böbrek Yetmezliği grubundaki ratlara 100 mg/kg dozunda gentamisin sülfat 8 gün boyunca periton içi olarak enjekte edildi. Çinko eksikliği oluşturulan grup çalışmaya başlamadan önce 4 hafta süreyle çinko bakımından fakir yemle beslendi ve deiyonize su verildi. Çinko fazlalığı oluşturulan gruptaki ratlara 2 hafta süreyle çinko sülfat içme sularına 227mg/l oranında karıştırılarak verildi. Akut Böbrek Yetmezliği + Çinko fazlalığı grubundaki ratlara çalışma başlamadan önce 2 hafta süreyle çinko sülfat içme sularına 227mg/l oranında karıştırılarak verildi. 2 hafta sonra 8 gün boyunca gentamisin enjekte edildi. Akut Böbrek Yetmezliği + Çinko eksikliği grubundaki ratlara çalışma başlamadan önce 4 hafta süreyle çinko bakımından fakir yemle beslenmeye başlandı ve çalışma süresince aynı yemle beslendi. 4 hafta sonrasında 8 gün boyunca gentamisin enjekte edildi. Suları deiyonize olarak verildi. Kronik Böbrek Yetmezliğindeki ratlara 15 gün boyunca 50 mg/kg dozunda gentamisin intraperitonal olarak enjekte edildi. Kronik Böbrek Yetmezliği + Çinko Fazlalığı grubundaki ratlara çalışma başlamadan önce 2 hafta süreyle çinko sülfat içme sularına 227mg/l oranında karıştırılarak verildi. 2 hafta sonra 15 gün boyunca 50 mg/kg dozunda gentamisin intraperitonal enjeksiyon yapıldı. Kan ve doku örnekleri alındıktan sonra yapılan analizler sonucunda kan MDA düzeyi, kontrol grubuna göre Zn fazla grubunda azalmış, diğer bütün gruplarda artmış, ABY+Zn fazla grubu kontrol grubu ile yakın seyretmiştir. Kan GSH değeri, bütün gruplarda kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Doku MDA düzeyi ABY+Zn fazla, KBY+Zn fazla, ve Zn fazla gruplarında kontrol grubuna göre düşmüş, diğer gruplarda yükselmiştir. Doku GSH düzeyi ise ABY+Zn Fazla, KBY+Zn fazla, ve Zn fazla gruplarında kontrol grubuna göre yükselmiş, diğer gruplarda düştüğü görülmüştür. Doku GSH-Px düzeyi, Zn fazla grupta kontrol grubuna göre yükselmiş, diğer bütün gruplarda düşmüştür. Doku XO düzeyi, Zn fazla Grupta kontrole göre düşmüş, diğer gruplarda artmıştır. EPO seviyeleri, Zn fazla, ABY+ Zn fazla grubunda kontrole göre yükselmiş, KBY+Zn fazla olan grup kontrol ile yakın seyretmiş, diğer gruplar ise azalmıştır. HCT değerleri, Zn fazla olan grupta artmış diğer gruplarda düşmüştür. Sonuç olarak, böbrek yetmezliği oluşan bireylerde Zn takviyesi faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed determineted level of hematological, biochemical, histological value at to may developing toxical effect of kidney nephron and effect oksidatif damage role at possible to may developing tubuler dejeneration this toxic effect with a effect of minority and majority of zn which known antioxidant after administration of gentamicin. Eight groups were established there are 8 rats in every groups.Control group was given normal saline intraperitoneally for 8 days.The acute renal failure groups received 100mg/kg gentamisin ip injection daily for 8 days.Zinc deficient group was given zinc deficient diet and deiyonized water for 4 weeks.Zinc excess group was given combineted with water 227 mg/l ZnSO4 for 2 weeks.Acute renal failure+ Zn excess group was given combineted with water 227 mg/l ZnSO4 for 2 weeks and 100 mg/kg gentamicin for 8 days by ip injection. Acute renal failure+ Zn deficiency groups was given zinc deficient diet and deiyonized water for 4 weeks and 100 mg/kg gentamicin for 8 days by ip injection.Chronic renal failure group was applied ip 50 mg/kg gentamisin for 15 days. Chronic renal failure+ Zn excess group was given combineted with water 227 mg/l ZnSO4 for 2 weeks and 50 mg/kg gentamicin for 15 days by ip injection.The result of analysis after blood and kidney tissue samples were collected, MDA concentration in the blood decreased at Zn excess group, increased in other groups as control groups. GSH concentration in the blood decreased in all groups as control group. MDA level in kidney tissue decreased in acute renal failure+ Zn excess group, chronic renal failure+ Zn excess group and Zn excess as control group and increased in other groups as control groups. GSH level in kidney tissue increased in acute renal failure+ Zn excess group, chronic renal failure+ Zn excess group and Zn excess as control group and decreased in other groups as control groups. GSH-Px level in kidney tissue increased Zn excess group but decreased in other groups as control groups. XO level in kidney tissue decreased Zn excess group but increased in other groups as control groups.EPO level in serum increased at acute renal failure+ Zn excess, Zn excess groups,This level at chronic renal failure+ Zn excess group same, decreased in other groups as control groups. HCT level increased at Zn excess goup, decreased at other group as control group. As a result Zn supplementation may beneficial at person with renal failure