Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hürriyet Okmeydanı Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 40 yaş üzeri erkek hastaların kardiyovasküler risk değerlendirilmesi
Cardiovascular risk evaluation of 40 years old male patients admitted to Hürriyet Okmeydani Education Family Health Center
- Tez No: 532215
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı kırk yaş üstü erkek hastalarda Framingham ve Score risk sistemine göre kardiyovasküler hastalık yönünden riskleri belirlemek. Orta ve yüksek riskli bireyler saptanarak değiştirilebilir risk faktörlerinin azaltmak, sağlıklı yaşam tarzı değişikliği sağlamak. Erken tanı almaları için kardiyolojiye yönlendirerek hastalarda farkındalık düzeyi oluşturmak. Uygulanan bu iki risk sistemini karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Olgular Okmeydanı EAH' sine bağlı Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezinde başvuran hastalardan 40 yaş üstü erkek, son 6 ay içinde kan tahlil sonuçları olması dikkate alınarak toplandı. Risk faktörlerinin değerlendirilmesinde kullanılan Framingham, SCORE sistemi içeren anket uygulandı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı BULGULAR: Çalışmamıza katılan olguların kardiyovasküler hastalık (KVH) açısından SCORE sistemine göre yaklaşık yarısının (%55) orta derece, üçte birinin ise yüksek derece riskli olduğunu belirledik. Framingham risk skoru (FRS) sistemine göre ise olgularımızın en fazla (%44) düşük riskli grupta ve buna yakın oranda orta riskli grupta toplandığını belirledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTİVE: The aim of our study is to determine the risks of cardiovascular disease in Framingham and Score risk system in male patients over forty years of age. To reduce the risk factors that can be changed by determining middle and high risk individuals, to ensure a healthy lifestyle change. To raise awareness in patients by directing them to cardiology for early diagnosis. Applied to compare these two risk system. MATERİAL AND METHODS: The cases were collected according to the results of blood tests in the last 6 months. A questionnaire including Framingham, SCORE system was used to evaluate risk factors. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program was used. RESULTS: In our study, we found that approximately half of the patients are in moderate risk grup and one third of patients are in high risk according to SCORE system. According to the Framingham system, we found that our cases were most common in the low-risk group and in the medium-risk group.