Yahşihan (İdari-sosyal ve kültürel hayat)
- Tez No: 532273
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma Yahşihan İlçesi'nin tarihsel süreçte günümüze değin varoluşunu ve gelişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verileri ile Yahşihan Kaymakamlığı ve Yahşihan Belediyesi'nden alınan son veriler ile Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Denetleme Başkanlığı Arşivi, T.C. Başbakanlık Osmanlı Arşivi(BOA), T.C. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi (BCA)'nden alınan belgelerden faydalanılmıştır. Şehir Tarihi açısından ele aldığımız tezde ayrıca birçok kaynaktan da yararlanılmıştır. Türkler tarih sahnesine çıktıkları andan itibaren bulundukları yer olan Orta Asya'dan başlayıp Avrupa'ya kadar fetihler yaparak ilerlemişlerdir. Cihan hâkimiyeti anlayışı ile asırlarca göç etmişler ve fethettikleri yerleri yurt tutmuşlardır. Türkler dünya tarihinde çeşitli devletler ve imparatorluklar kurarak günümüze kadar varlıklarını devam ettirmişlerdir. Öncelikle Moğolların istilasından kaçarak daha sonra ise Malazgirt Muharebesi ile Anadolu'ya akınlarda bulunmuşlardır. Selçuklu Devleti'ni kurarak uyguladıkları iskân politikası ile Anadolu Türkleşmeye ve İslamlaşmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu ile devam eden iskân politikası uygulaması Anadolu'yu bir Türk yurdu haline getirmiştir. İç Anadolu Bölgesi'nde Kırıkkale İli'ne bağlı Yahşihan İlçesi ilk kez 1579 Osmanlı Devleti tahrir kayıtlarında Keskin Nahiyesine bağlı bir köy olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk çağlardan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar bir yerleşim yeri olarak kalmıştır. İskân politikası ile yerleştirildiği bilinen Yahşihanlı yörük cemaatinin yurt edindikleri zamandan itibaren Yahşihan İlçesi'nin günümüze kadar olan tarihsel sürecini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
This research aims the historical importance and the development of yahsihan city. In this paper the researcher used different resources including Turkey statistics board, yahsihan governorate and yahsihan municipality, board of archives of department of chief of staff, archives of turkish prime ministry. Several resources were cited in regards to the history of city. Since their first appearance in the history, turkish nation have expanded their territories and mived forward from savannas of middle Asia towards Europe. They have adopted every land as they possessed due to the ambition of being a global power. Turkish nation have existed upto today by founding several states and empires. Firstly they ran away from the Mongolian invasion. Eventually they had several attempts to control anatolia right after the battle of malazgirt. With the help of new settlement policies, anatolia has embraced Islam and turkish presence. Ottoman's settlement policy also helped anatolia to turn in to turkish land. Yahsihan town first appeared as a small village according to Ottoman county records in 1579. It is mentioned as a village under sub county of keskin. we have evaluated the historical process of yahsihan which has become a homeland for yoruk (turkman nomadic tribes) due to the settlement policies. Yahsihan hosted several civilization since early ages and remained as an important settlement upto now.