Yahşihan-Kalecik (Kırıkkale) arasında yüzeyleyen üst kretase-paleojen birimlerinin nannofosil biyostratigrafisi
Nannofossil biostratigraphy of the upper cretaceous-paleogene units around Yahşihan-Kalecik (Kirikkale)
  1. Tez No: 701154
  2. Yazar: YAKUP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER KAYA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma da Kırıkkale ve yakın civarında yüzeyleyen Samanlık ve Dizilitaşlar formasyonlarında nannofosil biyostratigrafisi yapılmıştır. Ölçülen 3 adet stratigrafik kesitten derlenen sedimanter kayaç örneklerinde 26 adet nannofosil cinsi ve 36 adet nannofosil türü tayin edilmiştir. Bu nannofosil tür ve cinsleri ile Maastrihtiyen'de UC20aTP ve UC20bTP, Daniyen'de Markalius inversus (NP1) ve Cruciplacolithus tenuis Zonu (NP2) biyozonları belirlenmiştir. Ayrıca çalışma alanında Kretase/Paleojen sınırının kesintili ve tektonik olduğu gözlenmiştir. Örneklerde Paleosen yaşlı türlerin yanısıra taşınmış Kretase türlerinin bulunması ayrıca nannofosil tür bolluğunun az olması ve bazı örneklerde fosil bulunmaması Maastrihtiyen sonrası havzanın tektonik hareketliliği ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, nannofossil biostratigraphy was investigated in the Samanlık and Dizilitaşlar formations outcropping in Kırıkkale and its surrounding area. 26 nannofossil genus and 36 nannofossil species were determined in sedimentary rock samples collected from 3 measured stratigraphic sections. With these nannofossil genus and species, UC20aTP and UC20bTP biozones were determined in the Maastrichtian, and NP1 and NP2 biozones in the Danian. In addition, the Cretaceous/Paleogene boundary is discontinuous and tectonic in the study area. The presence of reworked Cretaceous species together with Paleocene species, the low abundance of nannofossil species and the absence of fossils in some samples are consistent with the tectonic activity of the basin post-Maastrichtian.