Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik yaklaşımı
Leadership manner of Recep Tayyip Erdoğan
  1. Tez No: 532274
  2. Yazar: DAVUT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Türk siyasi tarihi boyunca devlet ve siyaset yönetiminde etkili birçok liderin varlığı bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte, Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne kadar bu liderlerden bazıları liderlik özellikleriyle öne çıkmıştır. Bu liderlerden biri de Türk siyaset tarihinin son 16 yılına damgasını vuran ve yaptıklarıyla hem ulusal hem de uluslararası ölçekte adından söz ettiren Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu çalışmanın amacı, kendi partisini kurmasını takiben 15 ay gibi bir sürede tek başına iktidar olmayı başarabilmiş, girdiği her seçimde toplum desteğini istikrarlı biçimde artırmış, karşılaştığı her politik krizin üstesinden gelmeyi başarmış ve Türkiye'de en uzun süreyle Başbakanlık koltuğunda oturmuş bir kişinin liderlik yaklaşımını bilimsel yollarla araştırmaktır. Recep Tayyip Erdoğan, üstesinden gelmek zorunda kaldığı sayısız engele rağmen ülkeyi kalkınma yolunda tutmuş ve toplumsal kabul ve desteği hiçbir zaman kaybetmemiş bir liderdir. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik özellikleri hakkında birçok kitap, makale, bilimsel çalışma, yazılı ve görsel röportaj, belgesel vb. yayınlanmıştır. Bu çalışma kapsamında söz konusu dokümanlarda kendisi hakkında en fazla belirtilen liderlik özellikleri toparlanmış ve bu özelliklerin benzer olanları birleştirilerek 60 farklı liderlik özelliği tespit edilmiştir. Belirlenen özellikler tek tek açıklanmış; politik kariyerinden bunlarla ilgili örnekler verilmiş ve daha sonra bu özellikler altı farklı başlık altında kategorize edilmiştir. Çalışma kapsamında edinilen bulgular analiz edildiğinde, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik tutumunda karizmatik liderlik unsurlarının baskın olduğu görülmüştür. Karizmatik liderlerin en önemli özelliği, kriz dönemlerinde ortaya çıkmaları ve uygulamaya koyduğu karar ve eylemlerle ülkeyi kriz ortamından kurtarmalarıdır. Sıradan insanların sahip olmadıkları bazı kişisel özelliklere sahip oldukları için bu tür liderler kurtarıcı bir kahraman haline gelirler ve toplumun onları takip etmelerini sağlarlar. Benzer koşullar altında iktidara gelen Recep Tayyip Erdoğan halkın güvenini ve desteğini büyük ölçüde karizmatik liderliğiyle kazanmıştır. Bunun yanında dönüştürücü, vizyoner ve hizmetkâr liderlik davranışlarını da yansıtan bir lider olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that there have been a number of influential leaders in statecraft and politics throughout Turkish political history. Since the day Republic was founded, however, some of those have stood out with their leadership characteristics. One of these leaders is Recep Tayyip Erdoğan who left his mark on the last fifteen years of Turkish politics and has been spoken of what he has done both in domestic and international levels. The aim of this study is scientifically exploring the one's manner of leadership who succeeded in coming into power alone, following such a period of 15 months after establishing his political party, consistently raised the public support in every election, managed to overcome every political crisis he encountered and remained in office as Prime Minister for the longest time in Turkey. Despite numerous hurdles he had to overcome, Recep Tayyip Erdoğan is a leader who has kept the country on the way of development and never lost the public acceptance and support. Many books, articles, scientific studies, written and visual interviews, documentaries related to characteristics of Recep Tayyip Erdogan's leadership have been published so far. Within the frame of this study, the most telling leadership features in the given documents were collected, and sixty different leadership characteristics were determined by means of composing similar ones. Detected features were explained one by one, and relevant examples to those, from his political career were given and then, categorized under six different titles. When obtained results in this study were analyzed, it was realized that charismatic leadership skills were predominant in Recep Tayyip Erdoğan's leadership manner. The most important feature of charismatic leaders is to come up in time of crisis and to rescue the country from the crisis environment thanks to their decisions and acts. As they have some personal characteristics that ordinary people do not have, that kind of leaders become ''life saver hero'', and lead to make the society follow them. Coming into power under similar circumstances, Recep Tayyip Erdoğan has gained public trust and support mostly because of his charismatic leadership. Beside this, it can be stated that he is a leader who reflects reformist, visionary, and servant leadership manners as well.